„Isia” nie będzie honorową obywatelką Krakowa. Poszło o politykę?

fot. Facebook.com / Agnieszka Radwańska

Rada miasta nie zagłosuje nad przyznaniem honorowego obywatelstwa Agnieszce Radwańskiej. Kandydatura „Isi” nie uzyskała koniecznej do tego rekomendacji komisji głównej.

Tytuł honorowego obywatela rada miasta może przyznać cztery razy w ciągu kadencji. Każda z kandydatur wymaga rekomendacji komisji głównej RMK.

Podczas środowego posiedzenia, komisja rozpatrywała dwie kandydatury – znanego kardiochirurga, prof. Antoniego Dziatkowiaka, zgłoszona przez radnych Przyjaznego Krakowa i Radwańskiej, zgłoszona przez Adama Kalitę, radnego Prawa i Sprawiedliwości.

Za młoda?

– Dla mnie to niepojęte! Radni Jacka Majchrowskiego oraz radni klubu Platforma. Nowoczesna- Koalicja Europejska (dwóch się wstrzymało, reszty nie było) nie poparli uhonorowania Agnieszki Radwańskiej jako Honorowego Obywatela Krakowa. Pomysł upadł. „Bo za młoda…” –  napisał na swoim facebookowym profilu wiceprzewodniczący RMK Michał Drewnicki.

Kwestia wieku już wcześnie była podnoszona w dyskusji na temat przyznania honorowego obywatelstwa Agnieszce Radwańskiej i radni uznali, że ten argument nie może przeważać, koniec końców Radwańska uznawana jest za najlepszą tenisistkę w historii Polski. Co więc zaważyło o losach kandydatury?

Polityka

Nieoficjalnie mówi się, że radnym Koalicji Obywatelskiej i Przyjaznego Krakowa nie podobają się polityczne sympatie tenisistki i jej bliskich. Nie od dziś wiadomo, że rodzina Radwańskich jawnie sympatyzuje z Prawem i Sprawiedliwością.

Robert Radwański – ojciec Agnieszki – był członkiem honorowego komitetu poparcia Andrzeja Dudy, wówczas kandydata na urząd prezydenta, zaś sama Agnieszka została złapana przez paparazzich na jednym z organizowanych przez PiS marszów z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej. Więcej – pod koniec ubiegłego roku, gdy wiadomym było, że „Isia” żegna się z kortem, „Dziennik” poinformował, że tenisistka dostała ofertę pracy od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Agnieszka Radwańska, uznawana za najbardziej utalentowaną polską tenisistkę w historii, po 13 latach gry na światowych kortach ogłosiła zakończenie kariery. Zwyciężyła w 20 turniejach WTA. Najbliżej triumfu w Wielkim Szlemie była w 2012 roku, gdy dotarła do finału Wimbledonu. Reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie, w 2012 w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro.

Zobacz także