Jacek Krupa: Za 7 lat cała Małopolska bez starych pieców

Jacek Krupa

Starania Krakowa w walce o czyste powietrze wreszcie zostaną poważnie wsparte na terenie całego województwa. – Od 2023 roku będzie całkowity zakaz stosowania pieców węglowych poniżej 5 klasy – mówi na antenie Radia Kraków marszałek województwa małopolskiego, Jacek Krupa.

Program ochrony powietrza dla Małopolski ma zostać przyjęty na początku przyszłego roku.

– Wczoraj zarząd przyjął projekt tego programu. On zostanie poddany konsultacjom społecznym. Planujemy, żeby Sejmik to uchwalił w styczniu. W styczniu pewnie też zostanie uchwalona uchwała antysmogowa. Ona wprowadzi regulacje na terenie całej Małopolski. Chcemy, żeby od czerwca przyszłego roku – poza Krakowem – w nowych budynkach wprowadzić zakaz instalowania pieców węglowych gorszych niż 5 klasy. Od 2023 roku będzie całkowity zakaz stosowania pieców węglowych poniżej 5 klasy – mówi Krupa.

Marszałek zapewnia, że samorządowcy nie będą robić przeszkód.

– Jesteśmy w trakcie forów subregionalnych. Dokonujemy podziału środków na wymianę pieców. Dyskusji jest dużo. Samorządowcy chcą to robić. Program LIFE w tym pomaga. Nie ma ze strony samorządu problemu. Największym problemem jest edukacja. Ludziom trzeba pokazać, że dbamy o zdrowie i powietrze. Rodzina, która dokona wymiany pieców, nie poniesie szkód ekonomicznych – przekonuje Krupa.

Całość rozmowy TUTAJ

Zobacz także