Jacek Majchrowski: Hello Kraków kończy działalność w listopadzie

Prezydent Jacek Majchrowski likwiduje program Hello Krakow. Dzisiaj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, prezydent Krakowa poinformował, że w listopadzie dojdzie do zamknięcia Hello Kraków. Jednocześnie prezydent podkreślił, że spółka Kraków5020 może działać normalnie.

Program Hello Kraków będzie funkcjonował do listopada tego roku – poinformował podczas dzisiejsze konferencji prasowej  prezydent  Jacek Majchrowski. Program jest produkowany przez spółkę Kraków 5020, która według decyzji radnych miejskich ma zostać zlikwidowana. 

Spółka Kraków5020, powołana na początku 2022 roku do zarządzania Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, punktami informacji turystycznej oraz drugą miejską telewizję Hallo Kraków, zaskarżyła uchwałę dotyczącą jej rozwiązania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W ramach skargi Spółka wniosła o wydanie przez sąd postanowienia wstrzymującego wykonanie uchwały oraz o stwierdzenie jej nieważności. 23 sierpnia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał postanowienie podkreślające wyłączną kompetencje Prezydenta Miasta Krakowa do tworzenia i rozwiązywania spółek miejskich. Oznacza to, że Spółka Kraków 5020 może działać normalnie, ale potrzebne są zmiany.

Magdalena Sroka, Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. współpracy międzysektorowej w obszarze przemysłów kreatywnych: – Bez względu na to, kto będzie zarządzał tym majątkiem gminy od przyszłego roku, to te koszty nie znikną. Centrum Kongresowe ICE zostało założone po to, by wspierać rozwój przemysłu spotkań przede wszystkim i robi to z wielkim sukcesem. Przez ostatnie 9 lat ICE odwiedziło 1,65 mln gości, odbyło się 440 kongresów, 750 wydarzeń kulturalnych, 120 eventów.

Pod koniec czerwca radni miejscy zdecydowali, że miejska spółka ma być zlikwidowana. Jacek Majchrowski bronił wówczas spółki. W kwietniu podczas sesji rady miasta prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że „nie wykona rekomendacji radnych i nie zlikwiduje spółki Kraków 5020”. Prezydent zasugerował, że za inicjatywą likwidacji spółki stoi jeden z radnych – To przewodniczący trzy osobowego klubu – powiedział Jacek Majchrowski. 

Prezydent Majchrowski: „Nie wykonam rekomendacji. Nie zlikwiduje spółki Kraków 5020”

23 sierpnia sąd odrzucił skargę, ponieważ spółka nie wykazała interesu prawnego. Prawnicy nie przychylili się też do wniosku urzędników, którzy chcieli, aby sąd czasowo wstrzymał wykonywanie uchwały.

 

Spółka Kraków5020 jest odpowiedzialna za zarzadzanie m.in. Centrum Kongresowym ICE czy drugą miejską telewizję Hallo Kraków. Od początku utworzenia spółki, jej działalność wzbudza kontrowersje związane z kosztami utrzymania i zbyt dużymi wydatki. Tylko w zeszłym roku urząd miasta wydała na funkcjonowanie spółki 52 mln zł.

 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie