Jacek Majchrowski z tytułem Samorządowca Roku 2023

Znamy zwycięzców organizowanego przez PortalSamorzadowy.pl plebiscytu na najlepszych samorządowców roku. Laureaci rankingu wyłaniani są na podstawie liczby głosów oddanych przez czytelników serwisu. Prezydent Krakowa otrzymał tytuł Samorządowca Roku 2023.

W plebiscycie rywalizują włodarze oraz radni z całego kraju, reprezentujący gminy, powiaty oraz województwa. W sumie od 1 stycznia 2023 r. do 29 lutego 2024 r. serwis Portal Samorządowy zebrał ponad 1,4 mln głosów.

„Plebiscyt cieszy się wciąż ogromnym zainteresowaniem i czytelnicy z niesłabnącym zaangażowaniem oceniają, punktują i komentują poczynania samorządowców. A dobrze wiemy, że miniony rok był bardzo trudny” – piszą organizatorzy.

fot. materiały prasowe

Tytuł Samorządowca Roku przyznawany jest sześciu najbardziej popularnym włodarzom – czytelnicy wybierają po dwóch laureatów w trzech kategoriach: prezydent miasta, burmistrz miasta oraz wójt gminy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dzieli w swojej kategorii zwycięstwo z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym.

Prof. Jacek Majchrowski po 21 latach spędzonych na stanowisku prezydenta Krakowa nie będzie ubiegał się o reelekcję w zbliżających się wyborach. O swojej decyzji najdłużej urzędujący prezydent w historii Krakowa poinformował w listopadzie ubiegłe roku. Przypomnijmy, że aktualny włodarz miasta pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 2002 roku. 

Pierwsze wybory na prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski wygrał 10 listopada 2002 roku. Pokonał wtedy w drugiej turze byłego prezydenta miasta Józefa Lassotę. Wygrał wszystkie kolejne wybory – w 2006, 2010, 2014 i 2018 roku, zawsze w drugiej turze.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2018 roku prof. Jacek Majchrowski rozpoczął piątą kadencję urzędowania, pokonując w drugiej turze Małgorzatę Wassermann (Prawo i Sprawiedliwość).

W 2002 roku Jacek Majchrowski był jednym z trzynastu kandydatów. Wygrana Jacka Majchrowskiego była pewnym zaskoczeniem. Za rywali w pierwszej turze miał m.in. byłego prezydenta miasta Józefa Lassotę, rozpoczynającego karierę polityczną, ale już popularnego – Zbigniewa Ziobrę z Prawa i Sprawiedliwości czy Jana Rokitę z Platformy Obywatelskiej. Ten ostatni uchodził za faworyta do wejścia do drugiej tury, w której miał się zmierzyć z Józefem Lassotą. Były prezydent Krakowa w pierwszej turze miał – zgodnie z prognozami – najlepszy wynik, drugi osiągnął Jacek Majchrowski, kandydat niezależny, dopiero trzeci był Jan Rokita, a czwarty Zbigniew Ziobro.

Faworytem w drugiej turze i to zdecydowanym był Józefa Lassota. Jego komitet świętował już nawet wygraną zaraz po zamknięciu lokali wyborczych i spływaniu wyników z pierwszych komisji. Im bliżej było północy, tym różnica między Lassotą a Majchrowskim topniała, a gdy zaczęły napływać wyniki z nowohuckich dzielnic na prowadzenie wyszedł Jacek Majchrowski. I krótko po północy było wiadomo, że to on został pierwszym prezydentem Krakowa pochodzącym z wyborów bezpośrednich. Ostateczny wynik – 50,47 proc. do 49, 53 proc. dla Jacka Majchrowskiego. Różnica głosów – 1421.

Żona Jacka Majchrowskiego, wspominając kampanię sprzed 16 lat, mówiła, że nie był faworytem. – Myśmy w to nie wierzyli, że może się udać. Myślałam, że się nie uda – mówiła Barbara Majchrowska.

Cztery lata później pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego. Uzyskał wtedy 42,31 procent poparcia. Na drugi miejscu znalazł się Ryszard Terlecki (26,20 procent), a na trzecim Tomasz Szczypiński (22,88 procent). W drugiej turze wygrał ostatecznie z Ryszardem Terleckim z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Majchrowski uzyskał wtedy 59,57 procent poparcia. Jego konkurent 40,43 procent.

W 2010 roku pokonał kandydata Platformy Obywatelskiej Stanisława Kracika. W pierwszej turze Majchrowski zdobył 40,78 procent poparcia, a ówczesny wojewoda małopolski 33,69 procent. Ostatecznie, w drugiej turze, Jacek Majchrowski zwyciężył po raz trzeci z wynikiem 59,55 procent.

W wyborach w 2014 wygrał w drugiej turze z kandydatem PiS Markiem Lasotą. W pierwszej turze zdobył poparcie 39,18 procent. Na drugim miejscu znalazł się Marek Lasota z Prawa i Sprawiedliwości (26,95 procent). Po dwóch tygodniach znów był lepszy, uzyskując 58,77 procent poparcia, a Marek Lasota 41,23 procent. W tych wyborach Łukasz Gibała zdobył 11,16 proc. głosów.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie