Jak bezpiecznie korzystać z petard, by nie zrobić nikomu krzywdy?

Pożegnanie roku sprzyja sylwestrowemu szaleństwu, jednak warto pamiętać o ostrożności. Brak rozwagi przy puszczaniu fajerwerków może skutkować nawet śmiercią i kalectwem! Gdzie najlepiej kupować petardy? Jak bezpiecznie z nich korzystać? O tym dowiecie się z poniższego informatora. 

Jak bezpiecznie kupować fajerwerki?

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, to powinniście zwrócić uwagę, czy sprzedawca posiada towar ze specjalnymi atestami. Sprawdźcie oznakowanie wyrobów pirotechnicznych m.in.: nazwę produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów  opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim. Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, ponieważ klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. Nigdy nie kupujcie petard od przypadkowych osób. 

Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Informujcie policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom – uchroni to najmłodszych, którzy często padają ich ofiarami.

Jak i gdzie odpalać petardy?

Zawsze czytajcie instrukcje obsługi i stosujcie się do jej zaleceń. Nigdy nie stosujcie petard pod wpływem alkoholu! Fajerwerki mogą odpalać tylko osoby dorosłe! Za każdym razem upewnijcie się, czy znajdujecie się wystarczająco daleko od wszelkich mieszkań i domostw. Wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów oraz spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób.

Zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi. Używajcie fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru. Pamiętajcie, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi grozi karą aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.

Oddalcie się co najmniej 10 m od odpalonego fajerwerku. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważne uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Odpalając fajerwerki należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Nigdy nie odpalajcie jeszcze raz zużytej petardy i nie wrzucajcie jej do ognia!

Policja oraz redakcja KRKnews.pl apeluje do rodziców o nadzór nad dziećmi oraz zwrócenie szczególnej uwagi na to jak i czym się bawią. Dorośli powinni zachować szczególną rozwagę i ostrożność podczas używania fajerwerków.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie