Jak brzmi włoska muzyka dawna? Rozpoczyna się Festiwal Misteria Paschalia

Wystartowała 16. edycja festiwalu Misteria Paschalia. Wydarzenie poświęcone jest europejskiej muzyce renesansowej i barokowej. Nastrojowa muzyka ma towarzyszyć przeżywaniu Świąt Wielkanocy.  Festiwal potrwa od 15 do 22 kwietnia.

Tegoroczna edycja przybliży słuchaczy do dawnej muzyki włoskiej. Kultura Półwyspu Apenińskiego ma dla Krakowa szczególne znaczenie. W tym roku wypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Włochami. W dniu rozpoczęcia festiwalu obchodzona jest 567. rocznica urodzin Leonarda da Vinci, którego „Damę z gronostajem” możemy podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Wawel był domem wielu włoskich dam, a w tym Bony Sforzy. Malarstwo i architektura naszego miasta często była dziełem Włochów. 

Dyrektorem Rezydentem Festiwalu Misteria Paschalia został multiinstrumentalista Antonio Florio. Włoch jest kompozytorem, gra na fortepianie, wiolonczeli oraz flecie. Zainteresowanie muzyką dawną sprawiło, że podjął się nauki gry na klawesynie i violi da gamba. W repertuarze Florio można usłyszeć neapolitańskie kompozycje z XVII i XVIII wieku. Muzyk urodził się w mieście Bari, którym władała Bona Sforza. 

Program festiwalu

W programie znajduje się dziesięć koncertów. Będzie można usłyszeć późnośredniowieczne laudi w wykonaniu zespołu „Micrologus” z Asyżu, flamandzkie kompozycje ze schyłku renesansu czy barokowe neapolitańskie utwory. Podczas festiwalu obędzie się wiele wydarzeń towarzyszących m.in. koncerty czy spotkania autorskie. 

Festiwal rozpoczyna się w Wielki Poniedziałek w Kościele oo. Augustianów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Chór Polskiego Radia wraz z Cappella Neapolitana wykona „La Passione secondo Giovanni”. Pierwszy wielki koncert będzie miał miejsce w Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków. „Miserere mei, Deus” zagra Concerto Italiano, którym towarzyszyć będą Cracow Singers. W Wielki Piątek w ICE będzie mieć miejsce wydarzenie „Tristes erant Apostoli”. 

Z kolei w Wielką Sobotę muzykę dawną będzie można usłyszeć 101 metrów pod ziemią w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka”. „Lu Cuntulu de la Passiuni” wykona tenor Pino De Vittorio, któremu akompaniować będzie Laboratorio ‚600. Ostatnie wydarzenie odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Będzie to koncert „Festa Napoletana”. 

 

Zobacz także