Jak Kraków łupie kierowców za postój w strefie płatnego parkowania w majówkę. W Warszawie darmowe parkowanie

W długi weekend majowy przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój. Niestety nie w Krakowie, tylko w Warszawie. 

W Warszawie, zarówno 1 maja (Święto Pracy) oraz 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja) są wolne od opłat parkingowych. Dodatkowo, 2 maja – zgodnie z regulaminem warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania, nie jest pobierana opłata. Parkowanie jest także bezpłatne w weekendy, co sprawia, że cały okres od środy do poniedziałkowego poranka nie wymaga płacenia. 

Tymczasem sytuacja wygląda inaczej w Krakowie, gdzie opłaty za parkowanie będą naliczane nawet w dni świąteczne. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, wprowadzonymi w połowie ubiegłego roku, mieszkańcy oraz odwiedzający będą musieli zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania zarówno 1, jak i 3 maja. Dodatkowo, strefa płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje również w soboty. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

1 i 3 maja płatny postój w strefie płatnego parkowania

Jak wyjaśnia Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, zgodnie z przepisami uchwały miejskiej, opłaty nie będą naliczane w strefie płatnego parkowania w niedziele oraz wybrane dni uznane za święta – w sumie siedem: 1 stycznia (Nowy Rok), pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 listopada (Wszystkich Świętych), 24 grudnia (wigilia Bożego Narodzenia), oraz 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia).

Obszar płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00, Opłata w podstrefie A za godzinę postoju wynosi 6 zł, w podstrefie B – 5 zł, a w podstrefie C – 4 zł.

Stawki za parkowanie w Warszawie w strefie płatnego parkowania obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00 (z wyłączeniem 2 maja, 24 i 31 grudnia). W soboty, niedziele i w dni świąteczne parkowanie jest bezpłatne. Minimalna opłata za postój wynosi 0,50 zł, co równa się 10-minutowemu postojowi. Za pierwszą godzinę parkowania trzeba zapłacić 4,5 zł.

Patrycja Bliska

Najnowsze

Co w Krakowie