Jak przegonić gołębie? Poznaj skuteczny sposób!

Musisz przeczytać

Gołębie to ptaki, które nie cieszą się dużą popularnością. Choć są piękne, a ich gruchanie może wydawać się urocze, potrafią bardzo nabrudzić. Szczególnie dużo na ten temat wiedzą osoby posiadające balkony.

Jednak gołębie nie tylko balkony wybrały sobie na miejsce posiedzeń. Bardzo często można je spotkać na parapetach czy dachach domów. Niestety w ich odchodach jest wiele wirusów, które są niebezpieczne dla człowieka. Dodatkowo w gniazdach stwierdza się dużą ilość larw i innych insektów. Co zrobić, aby pozbyć się gołębi ze swojej posesji? Można sięgnąć po specjalistyczny odstraszacz gołębi lub wykorzystać inne, bardziej domowe sposoby. Najważniejsze, aby dobrać rozwiązanie, dzięki któremu pozbędziemy się nie tylko hałasu, ale przede wszystkim brudu.

Zadbaj o porządek i nie dokarmiaj gołębi

Gołębie bardzo często osiedlają się na balkonach, na których mogą znaleźć cichy zakątek. Dlatego właśnie warto zadbać o porządek na tarasie, aby ptaki nie mogły wybrać dogodnego, ustronnego i osłoniętego miejsca. Kolejną niezwykle ważną zasadą jest niedokarmianie ptaków. Wyrzucanie starego jedzenia na trawniki wokół bloków przyciąga gołębie i sprawia, że chętniej zakładają w okolicach takich miejsc gniazda. Dobrze również, aby śmietnik przy bloku był zabezpieczony siatką. Ptaki nie będą miały możliwości dostania się do środka i rozkopywania śmieci. Warto pamiętać o tym, że gołębie w Polsce objęte są ochroną, dlatego gniazda należy usuwać, zanim ptaki zdążą złożyć w nich jaja.

Wykorzystaj domowe sposoby

Walka z gołębiami może trwać długo, jednak warto podjąć to wyzwanie, aby pozbyć się niebezpiecznych i nieestetycznych odchodów z balkonu czy tarasu. Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym ptaki będą trzymały się z daleka:

  1. Zamontuj siatkę – ten sposób jest odpowiedni dla osób, które posiadają balkon. Zabezpieczenie go siatką skutecznie uniemożliwi gołębiom założenie gniazda czy załatwianie się na jego terenie.
  2. Straszaki na gołębie – na balkonie lub tarasie można zamontować różnego rodzaju przedmioty, które mają działać na ptaki jak straszak. Mogą to być dziecięce wiatraczki do zabawy, a nawet zwykłe, szeleszczące reklamówki. Gołębie to płochliwe zwierzęta, które reagują ucieczką na różne nieoczekiwane odgłosy.
  3. Sztuczne drapieżniki – na balkonie, parapecie czy tarasie można postawić figurkę innego, drapieżnego ptaka, na przykład sowy lub jastrzębia. Sprawdzą się również zabawkowe węże. 
  4. Kolce na parapecie – to rozwiązanie często stosowane jest w budynkach użytku publicznego. Kolce uniemożliwiają siadanie na powierzchni parapetu, dzięki czemu gołębie nie mają szansy go zabrudzić. 
  5. Odgłosy drapieżników – kolejnym sprawdzonym sposobem na gołębie jest puszczanie odgłosów drapieżnych ptaków. Minusem tego rozwiązanie jest hałas, który może przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. 
  6. Nieprzyjemne zapachy – gołębie reagują nie tylko na dźwięki, ale także różne nieprzyjemne zapachy. Na parapecie, balkonie czy tarasie można postawić naftalinowe kulki lub zwykły odświeżacz powietrza o mocno aromatycznej kompozycji.

Postaw na profesjonalny odstraszacz

Jeśli jednak zawiodą wszystkie “domowe sposoby”, można zakupić specjalny odstraszacz gołębi działający na zasadzie ultradźwięków. Urządzenie wyposażone jest również w błyskające diody, które dodatkowo są w stanie przegonić nieproszonych gości. Odstraszacz gołębi może przybrać różne formy i kształty, na przykład sowy. Małe urządzenia można kupić już za niecałe 40 złotych. Bardziej zaawansowane odstraszacze kosztują ponad 100 złotych – zobacz pełną ofertę na New-electric.pl!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca