Jak smakuje napój z jałowca czy kabanos z jelenia? Najpyszniejsze targi w Krakowie!

Kiełbaska z dzika, mus kokosowy czy jarzębina do herbaty! Takie pyszności można było znaleźć na Małopolskich Targach Żywności „Zasmakuj z UR”, po raz pierwszy połączonych z XXII Małopolską Giełdą Turystyczną. Na terenie zabytkowego Dworku Uniwersytetu Rolniczego można było wziąć udział w degustacjach, zobaczyć występy artystyczne oraz odkryć, jak wypieka się chleb.

Celem wydarzenia jest promowanie zdrowej i ekologicznej żywności. Jest to szansa na poznanie tradycyjnych i regionalnych zasad produkcji, a także oferty rodzimych producentów żywności czy gospodarstw agroturystycznych. 

Zasmakuj z UR / fot. KRKnews.pl

Obecnych było aż 60 wystawców, reprezentujących m.in. koła gospodyń wiejskich, pasieki, lokalne stowarzyszenia, izby rolnicze czy rodzinne gospodarstwa ekologiczne. Można było skosztować lub zakupić sery kozie, wędliny, przyprawy czy chleby. Znalazły się również propozycje dla wielbicieli wegańskiego i wegetariańskiego stylu życia jak: oleje tłoczone na zimno, warzywa i owoce, konfitury czy soki. 

Nie zabrakło również smakołyków, które rzadko można znaleźć w sklepach jak litewski kwas chlebowy. Na wielbicieli wysokoprocentowych trunków czekały tradycyjne wina czy piwa, a wśród wystawców znalazły się Winnica Uniwersytetu Rolniczego „Galicyjski Lamus” oraz Browar Uniwersytecki. Można było zakupić również wyroby z lawendy. 

Targi "Zasmakuj z UR" na Uniwersytecie Rolniczym 🍎🧀🥚

Posted by KRKnews.pl on Saturday, September 28, 2019

– Jesteśmy pierwszy raz z rodziną. Dzieciakom najbardziej spodobały się tłoczone soczki, a nam napój z jałowca. Kupiliśmy ekologiczne mąki do wypiekania domowego chleba, bo zostaliśmy zachęceni do tego przez udział w warsztatach wypieku chlebka – opowiada Karolina, która przybyła na targi z dziećmi i mężem.

Jednym z hitów wśród gości było stoisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, gdzie można było skosztować kabanosa z jelenia czy szynkę z dzika. Dodatkowo przygotowano takie pyszności jak m.in. mus z czarnego bzu, jarzębina do herbaty czy mięs oraz sok malinowy. Oprócz tradycyjnych produktów na niektórych stoiskach można było znaleźć popularne obecnie masła kokosowe czy orzechowe.

Zasmakuj z UR / fot. KRKnews.pl

– Spróbowaliśmy piwa z uniwersyteckiego browaru, kupiliśmy kiełbaskę do domu i musztardę z chilli. Dostaliśmy ciastka przez maszynkę z Perkowic, które bardzo smakowały Hani. Takie wydarzenia pozwalają odkrywać nowe smaki i można tu kupić rzeczy, których nie znaleźlibyśmy w sklepie – mówi Sławomir, który pojawił się na targach z żoną i wnuczką. 

W trakcie Targów zaplanowano prezentację Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia”, które promować będzie wyroby mięsne wieprzowe i wołowe rodzimych ras oraz w jakości BIO, a także warzywa, owoce oraz wyroby zbożowe i mleczarskie od członków stowarzyszenia

Zasmakuj z UR / fot. KRKnews.pl

Nie tylko tradycyjna żywność

Ponadto przewidziano program artystyczny. Na scenie pojawiły się zespoły ludowe czy taneczne. Konferansjerem był znany kabareciarz i aktywista, Adam Grzanka. W dodatku można było skorzystać z porad dietetyków i trenerów personalnych oraz wybrać się na warsztaty. Przygotowano również konkursy z nagrodami. 

Na najmłodszych czekali animatorzy, a także mnóstwo gier i zabaw. Dzieci mogły także poskakać na dmuchańcach. 

Impreza miała miejsce w sobotę oraz niedzielę w godz. 10.00-16.00. Targi oraz giełda odbyły się na terenie malowniczego dworku przy ul. Balickiej 253.

"Zasmakuj z UR"

Zdjęcie 1 z 10

Najnowsze

Co w Krakowie