Jak świecą uliczne latarnie w Krakowie? Miasto przeprowadzi audyt

Kraków szuka chętnego na wykonanie audytu efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego na terenie miasta. Po jego zakończeniu, dowiemy się  w których miejscach konieczna jest modernizacji lub wymiany lamp ulicznych.

Audyt oświetlenia jest  podstawą planowania  modernizacji oświetlenia ulicznego. W ramach przetargu, zwycięska firma zinwentaryzuje  infrastrukturę oświetlenia ulic i terenów użyteczności publicznej. W sumie to ponad  19 600  punktów świetlnych. W drugim etapie prac  zostanie przeprowadzony audyt energetyczny, w ramach którego nastąpi m.in.: ustalenie aktualnej klasy oświetleniowej oraz analiza energetyczna istniejącego oświetlenia.

Wnioski z audytu zostaną przedstawiano w formie analizy finansowej dla co najmniej 3 rekomendowanych wariantów modernizacji infrastruktury oświetleniowej ulic w Krakowie.  Ponadto  audyt powinien zawierać propozycję modernizacji oświetlenia z uwzględnieniem nowoczesnego systemu sterowania i zarządzania oświetleniem oraz propozycje rozwiązań technologicznych umożliwiające zmniejszenie zużycia energii przez poszczególne ciągi oświetleniowe przy zachowaniu obowiązujących norm (np. wymiana opraw oświetleniowych, wymiana źródeł światła, zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania oraz innej infrastruktury, które przyniosą efekt ekologiczny – m.in. redukcje gazów cieplarnianych i ekonomiczny).

Dla każdej ulicy w Krakowie przypisana jest tzw. klasa oświetleniowa, a co za tym idzie minimalne poziomy natężenia światła i luminancji. Dodatkowo, dla nowo projektowanych instalacji, określony jest również maksymalny poziom barwy światła – dla większości krakowskich ulica barwa światła powinna się mieścić w przedziale 3000 – 3700 K.

W Krakowie trwa sukcesywna wymiana oświetlenia ulicznego. Od jakiegoś czasu lampy uliczne w Krakowie wymieniane są na ledowe. Ale ze względu na wysokie koszty nowe oświetlenie montowane jest na niewielkich odcinkach, często to zadania finansowane np. z Budżetu Obywatelskiego. Szybkie zamontowanie LED-ów w całym mieście ma zapewnić formuła partnerstwa publiczno-prywatnego. Prywatna firma pokryje koszty wymiany oświetlenia ulicznego, ale w zamian otrzyma je na utrzymanie, a miasto będzie za to płacić przez kilkanaście lat.

Lampy uliczne w Krakowie trafią w prywatne ręce? To sposób na szybką wymianę oświetlenia na ledowe

(JS)

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie