Jak Warszawa sprzedała nasze zdrowie

Musisz przeczytać

O tym, że w Warszawie nie przepadają za Krakowem, wiadomo nie od dziś, dziś za to mamy kolejny dowód na potwierdzenie tego stwierdzenia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie wyszedł z założenia, że Małopolska nie potrzebuje pieniędzy na walkę ze smogiem, efekt? 20 mln złotych zamiast do naszego regionu, trafi na konto fundacji Lux Veritatis.

Władze małopolski, które za priorytet stawiają walkę o poprawę jakości powietrza w naszym regionie, postanowił stworzyć program LIFE. Miał on za zadanie połączyć siły wielu gmin i wspólnymi siłami uporać się z problemem smogu i pyłu zawieszonego, który zatruwa mieszkańców Krakowa, Skawiny, Zakopanego, Nowego Targu, Rabki Zdrój i wielu innych małopolskich miejscowości. Program LIFE zakładał m.in. zatrudnienie w 37 gminach w naszym regionie, specjalnych ekodoradców, którzy dbaliby o edukację mieszkańców i namawiali ich do usuwania pieców węglowych na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań. Ekodoradcy mieli również pomagać mieszkańcom w przebrnięciu przez biurokrację związaną z pozyskiwaniem dotacji na wymianę pieców węglowych oraz doradzać w kwestii doboru odpowiednich rozwiązań grzewczych.

Założenia programu LIFE były więc piękne, ale na ich realizację potrzeba pieniędzy i to niemałych. Z pomocą wyszła Unia Europejska, która zagwarantowała dotację na poziomie 42 mln złotych. By jednak dotację utrzymać, region musi posiadać wkład własny, który miał pochodzić z kasy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – miał, bo 20 mln złotych, na które liczył Kraków, trafią na konto fundacji Lux Veritatis.

Przehandlowane złotówki

Pieniądze, które miały trafić do Krakowa, pojadą do Torunia, bo NFOŚiGW w 2007 roku cofnął dotację dla toruńskiej fundacji, która miała otrzymać pieniądze na przeprowadzenie odwiertów geotermalnych. Fundusz wycofał się z finansowania inwestycji, gdyż pojawiły się wątpliwości związane z prawami własności do gruntów, gdzie miały odbywać się odwierty. Fundacja związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem dwa lata później wytoczyła funduszowi proces, a sąd zaproponował obu stronom ugodę. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgodził się na wypłatę fundacji Lux Veritatis odszkodowania w wysokości 26 mln złotych – w głównej mierze to kwota, która miała być przeznaczona na realizację małopolskiego programu LIFE.

By utrzymać 42 mln złotych dotacji z Unii Europejskiej i tym samym kontynuować program LIFE, władze małopolski mają miesiąc na pozyskanie środków, które NFOŚiGW postanowił przeznaczyć na ugodę z fundacją ojca Tadeusza Rydzyka, w przeciwnym razie program nie będzie mógł być realizowany, a to z kolei oznacza, że kolejny plan walki z zanieczyszczeniem powietrza zostanie skazany na porażkę.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca