Kultura

Jak zabija nas smog? Zabójcze skutki fatalnego stanu powietrza w Krakowie

W ostatnich dniach SMOG zaatakował mieszkańców Krakowa i okolic przebijając 2000% normy! Skutki SMOGu dla organizmu każdego mieszkańca są po prostu zabójcze.

Sytuacja jest bardzo poważna, tak złej jakości powietrze wpływa bardzo negatywnie na cały organizm – na jego układy tj.: oddechowy, krążenia, nerwowy czy płciowy. Powodując m.in.: szybsze starzenie się, problemy z oddychaniem, częste infekcje dróg oddechowych, choroby serca w tym zawały, stany depresyjne, zmiany w mózgu, udary, chorobę alzheimera czy nawet bezpłodność. Specjaliści uważają, że gdyby udało się zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów, w samym Krakowie liczba zgonów zmniejszyłaby się o setki osób rocznie.

Statystyczny krakowianin żyłby o rok dłużej. Naukowcy dysponują również wynikami badań, które potwierdzają związek zanieczyszczeń powietrza z niską wagą urodzeniową, liczbą poronień, wcześniactwem jak i występowaniem wad wrodzonych u noworodków.

Prawdziwe ludzkie płuca, eksponaty z wystawy BODY WORLDS w Krakowie.
Po lewej płuca osoby oddychającej czystym powietrzem.
Po prawej płuca osoby żyjącej w mieście dotkniętym SMOGiem.

Odwiedzając wystawę BODY WORLDS w krakowskiej BONARCE widzowie mogą zobaczyć na własne oczy narządy zdrowe, chore, jak również skutki negatywnych nawyków i czynników zewnętrznych tj. SMOG. Pracownicy wystawy służą pomocą i radą wszystkim chcącym poprawić jakość życia swojego oraz swoich bliskich.

BODY WORLDS to niezwykle edukacyjna wystawa celebrująca potencjał ludzkiego ciała oraz jego wiele złożonych funkcji. Ekspozycja prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki naszych organizmów. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160 pochodzą one od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji. – powiedziała Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy.

Dzięki innowacyjnej metodzie plastynacji, która została wynaleziona i opatentowana przez dr. Gunthera von Hagens, odwiedzający mają możliwość podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała, zajrzeć do najskrytszych zakamarków ludzkiego organizmu. Wystawa ukazuje zwiedzającym jak finezyjne jest nasze ciało, jak jest czułe oraz wrażliwe. BODY WORLDS zmienia postrzeganie samych siebie. Zwiedzający mają wrażenie poruszania się po trójwymiarowym atlasie anatomii oraz mogą dowiedzieć się, jak skomplikowany, piękny, ale też kruchy jest nasz organizm.

Ekspozycja BODY WORLDS będzie czynna tylko do 6-go maja w Bonarka City Center! Organizatorzy zapraszają również we wszystkie niedziele niehandlowe. Dodatkowo w okresie wielkanocnym, wystawa będzie również czynna w sobotę – 31 marca do godz. 14:00, oraz w poniedziałek – 2 kwietnia do godz. 20:00.

Przyjdź! Nigdy więcej nie będziesz lekceważyć swojego organizmu.

Więcej informacji o wystawie oraz bilety na: www.bodyworlds.pl