Jak zmierzyć głębokość studni? Dlaczego warto to wiedzieć?

Spis treści: Tak sprawdzisz głębokość swojej studni, Po co Ci wiedza na temat głębokości studni?, Poznaj opinie ekspertów.

Choć może to budzić zdziwienie, to okazuje się, że wielu właścicieli nie zna głębokości swoich przydomowych studni. Problem zaczyna się w momencie, gdy trzeba dobrać odpowiednią pompę, a specjalista w sklepie dopytuje właśnie o ten podstawowy parametr. Na szczęście istnieją bardzo łatwe metody na zmierzenie głębokości studni. Jedną z nich opisujemy w naszym artykule, wyjaśniając również, dlaczego każdy właściciel prywatnego ujęcia powinien znać jego całkowitą głębokość.

Ekspert informuje: „Prawidłowo zaprojektowana, wykonana i eksploatowana studnia, poddawana regularnym zabiegom konserwacji i regeneracji, powinna sprawnie działać 40-70 lat z minimalnymi kosztami cyklu życia. Przedłużenie okresu eksploatacji studni głębinowych można uzyskać dzięki przeprowadzaniu we właściwym czasie ich profilaktycznych, okresowych regeneracji, z częstotliwością nie przekraczającą między remontowych terminów regeneracji.” Źródło: https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-a2594dfa-1db6-4df2-be01-5886764c959a

Tak sprawdzisz głębokość swojej studni

Spośród wielu sposobów omówimy jeden z najłatwiejszych, który nie wymaga posiadania specjalnych narzędzi czy nawet długiej miary. Poniżej znajdziesz gotową instrukcję mierzenia głębokości studni domową metodą:

  1. Otwórz rurę osłonową studni – powinna być zabezpieczona głowicą studzienną lub ewentualnie plastikowym deklem rury kanalizacyjnej.
  2. Znajdź długi sznurek/linkę. Do jednego końca przywiąż coś ciężkiego, na przykład klucz nastawny, mały młotek, kombinerki czy inne narzędzie.
  3. Ostrożnie opuść odważnik na dno studni aż poczujesz, że to koniec odwiertu.
  4. Powoli wyjmij odważnik ciągnąć za linkę/sznurek.
  5. Zmierz linkę/sznurek na mokrym odcinku. To pozwoli Ci ustalić nie tylko, jaka jest całkowita głębokość studni, ale też na jakiej głębokości od początku rury osłonowej znajduje się statyczne lustro wody.

Po co Ci wiedza na temat głębokości studni?

Głębokość studni to – obok jej wydajności – kluczowy parametr, jaki uwzględnia się na etapie doboru pompy. Od tej informacji zależy m.in. to, czy specjalista poleci Ci pompę głębinową, czy może jednak tańszą hydroforową.

Eksperta pisze: „Nadal zdarza się, że zgłaszają się do nas klienci zainteresowani zakupem konkretnego modelu pompy głębinowej, którzy nie do końca orientują się, jakim źródłem właściwie dysponują. Wiedzą, że studnia ma „mniej więcej 15 metrów głębokości”, ale już na pytanie o jej wydajność nie potrafią odpowiedzieć. Można to oczywiście sprawdzić we własnym zakresie, choć taką wiedzę inwestorowi powinien przekazać wykonawca studni.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/jak-poprawnie-dobrac-pompe-glebinowa-wystrzegaj-sie-tych-4-bledow.html

Pompy hydroforowe, nazywane również pompami samozasysającymi, mogą tłoczyć wodę z głębokości do około 8 metrów (nieliczne modele 9 metrów). Podkreślmy przy tym, że mówimy tutaj o wysokości lustra dynamicznego, czyli w trakcie poboru.

Jeśli więc masz głębszą studnię, w której lustro wody znajduje się np. na głębokości 10 metrów, to pozostaje Ci wyłącznie zakup pompy głębinowej o odpowiedniej wydajności. Tutaj znów do prawidłowego dobrania urządzenia potrzebujemy informacji na temat całkowitej głębokości studni.

Pompę głębinową zawiesza się minimum 30-40 centymetrów od dna odwiertu, aby wykluczyć ryzyko zaciągania piasku. Musimy więc znać odległość między dnem a lustrem wody statycznym i dynamicznym. Pamiętajmy, że pompa, a przynajmniej jej silnik, musi być całkowicie zanurzona w wodzie – w przeciwnym razie może dojść do zjawiska suchobiegu, czyli najczęstszej przyczyny awarii pomp głębinowych.

Stąd ważne jest, aby dobrać pompę nie tylko o odpowiednich parametrach roboczych, ale też wysokości, która pozwoli na pracę urządzenia w stałym zanurzeniu, nawet podczas obniżania się poziomu wody.

Uwaga: „Mapa hydrogeologiczna. Taką mapę możesz uzyskać do wglądu na przykład w lokalnym starostwie powiatowym czy w siedzibie przedsiębiorstwa „Wody Polskie”. Mapa dość precyzyjnie wskazuje przepływy żył wodnych na danym terenie, co może dać wstępną informację na temat tego, na jakiej głębokości możesz spodziewać się źródła wody na Twojej działce.” Źródło: https://domabc.pl/woda,ac293/jak-sprawdzic-na-jakiej-glebokosci-znajduje-sie-zyla-wodna,14023

Wiesz już, jak samodzielnie zmierzyć głębokość studni. Pamiętaj, że tę informację powinien Ci również przekazać wykonawca ujęcia, którego obowiązkiem jest także określenie wydajności źródła. Obie informacje pozwolą poprawnie dobrać pompę do studni, dając Ci pewność, że urządzenie pracuje w optymalnych warunkach, co przełoży się na jego bezawaryjność i trwałość.

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie