Janusz Palikot w radzie miejskiej instytucji kultury

Musisz przeczytać

Prezydent Jacek Majchrowski powołał Radę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. W jej składzie się znalazł się były poseł Janusz Palikot.

Janusz Palikot to były poseł – najpierw Platformy Obywatelskiej, później założył własne ugrupowanie Ruch Palikota. Słynął z bardzo kontrowersyjnych wystąpień publicznych. W kwietniu 2007 podczas konferencji programowej PO wystąpił w koszulce z napisami „jestem gejem”, „jestem z SLD”. 24 kwietnia 2007 podczas konferencji prasowej, poświęconej sprawie lubelskich policjantów oskarżonych o zgwałcenie i molestowanie seksualne kobiet zatrzymywanych w lubelskiej komendzie policji, przemawiał, trzymając w jednej ręce silikonowego penisa, a w drugiej atrapę pistoletu, tłumacząc, iż według niego były to ówczesne symbole prawa i sprawiedliwości w Polsce oraz symbole policji w Lublinie. „Ja uważam prezydenta Lecha Kaczyńskiego za chama” – powiedział Janusz Palikot 22 lipca 2008 roku w TVN24. W kwietniu 2010 Sąd Rejonowy w Lublinie ukarał go grzywną w wysokości 1200 zł m.in. za wykroczenie spożywania alkoholu w miejscu publicznym podczas happeningu na lubelskim rynku.

W 2018 Janusz Palikot kupił od Marka Jakubiaka Browar Tenczynek w Tenczynku koło Krzeszowic. Jest inicjatorem licznych akcji crowdfundingowych (m.in. na produkcję piwa bezalkoholowego, piw leżakowanych i wódki kraftowej); do 2021 pozyskał w ten sposób około 20 mln zł. W 2020 roku wraz z Kubą Wojewódzkim założył spółkę Przyjazne Państwo, zajmujące się produkcją alkoholi i napojów bezalkoholowych z dodatkiem CBD.

Teraz były polityk, obecnie przedsiębiorca, filozof z wykształcenia, będzie w radzie miejskiej instytucji kultury. W 2005 roku Janusz Palikot został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Skład Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK:
1) prof. Dorota Folga Januszewska była Prezydent Polskiego Oddziału ICOM, Wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana
III Sobieskiego w Wilanowie, członkini i przewodnicząca II kadencji Rady Muzeum;
2) prof. Jerzy Hausner Uniwersytet Ekonomiczny, organizator OEES, członek I kadencji Rady Muzeum;
3) Piotr Krajewski główny kurator WRO, członek I kadencji Rady Muzeum;
4) Janusz Majcherek filozof, publicysta;
5) Katarzyna Olesiak Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa, członkini II kadencji Rady Muzeum;
6) Janusz Palikot biznesmen, były parlamentarzysta;
7) Jacek Prusek biznesmen, właściciel przedsiębiorstwa Diagnostyka;
8) Beata Stankiewicz artystka malarka;
9) Agata Wąsowska-Pawlik Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

19 KOMENTARZE

19 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca