To jeden z największych wrogów kobiet. Panowie, szczególnie dziś musicie im pomóc!

Musisz przeczytać

Jest powodem ogromnego stresu, często depresji, a czasem kończy się tragicznie. Na szczęście możemy się przed nim bronić, mamy do tego broń, ale same musimy zdecydować, czy chcemy z niej skorzystać. Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – o rozpoznaniu i leczeniu tego nowotworu pisze dla KRKnews.pl dr Izabela Załęska*.

O onkokosmetyce i potrzebie poczucia piękna przez kobiety dotknięte rakiem piersi pisałam już wiele, ale dziś jest specjalny dzień, więc w tym szczególnym dniu chciałabym przypomnieć o kilku najważniejszych aspektach.

Październik powinien na stałe zagościć w naszych kalendarzach z odnotowanym wydarzeniem: BADANIE PIERSI, bo przecież to nie boli.

Jak mawiał Sławomir Mrożek „Jutro to dziś – tyle, że jutro”. Nie odkładaj zawsze badania na jutro, na kiedyś… Jutro to dziś! To konieczne, aby kontrolować stan naszego zdrowia, a aby to uwiarygodnić, przypomnę statystyki zachorowalności na raka piersi:

Już w 1997 roku statystki z USA pokazały światu, że więcej niż 180 000 amerykańskich kobiet zachorowało na raka piersi. W roku 2006 liczba zachorowań wzrosła i osiągnęła liczbę 212 920 przypadków, a w 2007 roku średnio co 3 minuty lekarze w USA stawiają diagnozę – nowotwór piersi. Określono też wtedy, że co około 30 minut umiera nowa ofiara tej ciężkiej choroby.

dr Izabela Załęska

W Polsce statystyki podają, że nowotwór piersi stanowi około 20% wszystkich nowotworów złośliwych, a w 2013 roku odnotowaliśmy 17142  chorych na nowotwory złośliwe piersi. Należy podkreślić też, że rak piersi króluje w statystykach dotyczących śmiertelności – jest przyczyną największej liczby zgonów wywołanych przez nowotwory złośliwe u kobiet. W 2013 roku podano, że umiera 13,9 % kobiet z rozpoznanym rakiem piersi.

Rak piersi to jednak nie wyrok! I należy pamiętać o tym kiedy boimy się badania i unikamy ewentualnej diagnozy. Przekonanie „lepiej nie wiedzieć” w tym przypadku, jak i w wielu innych może doprowadzić do przykrych konsekwencji, a nawet zgonu.

W tym wyjątkowym dniu przypominam o samobadaniu piersi, które można wykonać w domu, a poniżej przedstawiam 10 ostrzegawczych sygnałów. Zwracajmy na nie uwagę, bo wczesne wykrycie choroby daje nam zdecydowanie większe szanse w walce o nasze zdrowie i atrybut kobiecości jakim są piersi.

 1. Nagły spadek wagi – nagła utrata ponad 5 kg bez znanej nam przyczyny
 2. Uczucie wyczerpania, silnego zmęczenia nawet wtedy, kiedy powinnaś być wypoczęta
 3. Jakikolwiek rodzaj niespodziewanego krwawienia lub krwotoku – zdarza się, że kobiety obserwują delikatne krwawienie z sutka
 4. Zapadanie sutków – „cofanie” się sutków lub wyciekanie z nich płynu
 5. Zmiany w rozmiarze piersi – zwrócenie uwagi na rozmiar piersi, czy jedna z nich nie wydaje się opuchnięta lub mniejsza
 6. Ból piersi – niestety w pierwszych stadiach choroby rzadko odczuwamy ból, ale na pewnym etapie zaawansowania kobiety często czują ból i nadmierną tkliwość piersi
 7. Wydzielina z sutków – zaliczana jest do pierwszych symptomów choroby
 8. Zmiana w kształcie lub strukturze piersi – nieregularny kontur, zaczerwienienie, wgłębienie
 9. Wyczuwalne guzy – większość guzów i guzków nie jest złośliwa, ale powinien być to sygnał do natychmiastowej kontroli
 10. Objawy dodatkowe na które powinniśmy zwrócić swoją uwagę to:
 • wrzody i brodawki
 • zmiany o charakterze cellulitu na piersiach
 • zmiany w kolorze piersi
 • zaczerwienienie

Pamiętajmy także o dodatkowych czynnikach ryzyka jakim jest:

 • wiek powyżej 35. roku życia
 • otyłość
 • wczesna lub późna menopauza
 • wczesne dojrzewanie – rozpoczęcie miesiączkowania przed 12. rokiem życia
 • przypadki raka piersi w rodzinie
 • brak porodów – bezdzietność lub późne urodzenie dziecka po 30. roku życia
 • przyjmowanie środków hormonalnych powyżej 8 lat

Wszystkie wspomniane sygnały oczywiście nie muszą oznaczać raka piersi, ale powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do wykonania niezbędnych badań.

Badanie piersi to obowiązek kobiet, ale PANOWIE w Was siła! Badajcie swoje partnerki, wspomagajcie w badaniu, a nie tylko podziwiajcie, bo piersi to niezwykle ważny atrybut kobiecości dla nas i dla Was.

dr Izabela Załęska

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Lubisz się opalać? Narażasz się na raka! Jest jednak szansa na ratunek

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca