Jedyna taka noc w roku pod kopcem Wandy. Słowiańskie walentynki

Już za tydzień, 18 czerwca wokół kopca Wandy w Nowej Hucie będzie można przenieść się w czasy słowiańskie, zapleść wianki, poznać historię kopca i rozpalić ognisko. Przed nami Noc Kupały. Ze świętem nazywanym przez niektórych słowiańskimi walentynkami wiążą się wyjątkowe i przepiękne tradycje kultywowane do dzisiaj.

Noc Kupały jest pogańskim, słowiańskim, świętem ludowym. Świętuję się ją w trakcie letniego przesilenia, czyli najkrótszej nocy w roku. Kościół katolicki próbował zwalczać tradycję Nocy Kupały. Nie udało się to jednak i dlatego ustanowiono wigilię św. Jana, zwaną Nocą Świętojańską, którą obchodzi się w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały jest świętem radości, urodzaju, miłości i płodności. To święto obchodzone przede wszystkim przez Słowian. Niektórzy Noc Kupały nazywają nawet słowiańskim świętem zakochanych i alternatywą dla walentynek. Jak się okazuje przesąd związany z przynoszeniem dzieci przez bociany miał właśnie związek z wyjątkową czerwcową nocą. Dziewięć miesięcy po święcie rodziło się najwięcej dzieci. Wtedy też bociany wracały do Polski z ciepłych krajów.

Najważniejsze elementy tradycyjnych obchodów Nocy Kupały związane były z żywiołami: wodą i ogniem. W wielu kulturach, nie inaczej jest u Słowian, żywioły te posiadały oczyszczającą i ochronną moc. Dlatego m.in. skakano przez rytualne ogniska, aby zmazać winy i zapewnić sobie pomyślność. W ogniu spalano też zioła, czy wokół niego tańczono.

− Działania te miały zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie, płodność, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Popularność ubiegłorocznej edycji pokazała, jak wiele z tych tradycji jest nadal atrakcyjnych ze współczesnego punktu widzenia – do udziału w tegorocznej odsłonie „Strawy pod kopcem Wandy” zaprasza Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchają prelekcji o słowiańskiej symbolice, będą uczestniczyć w warsztatach m.in. plecenia wianków, tworzenia lalek szczęścia o charakterze apotropeicznym.

Kopiec Wandy to najbardziej tajemniczy zabytek archeologiczny Nowej Huty. Przyjmuje się, że kurhan pełnił funkcje sakralne, związane prawdopodobnie z obrządkiem pogrzebowym, jego zaś powstanie wiąże się z obecnością na tych terenach plemienia Słowian. 

W bogatym programie wydarzenia znajdziemy między innymi: prelekcję o tajemnicach krakowskich kopców, grę rodzinną „W poszukiwaniu boskich żywiołów”, warsztaty tworzenia talizmanów dla dzieci, opowieści o świętojańskich ziołach, koncert muzyki tradycyjnej kapeli Kasi Chodoń czy obserwację nocnego nieba.

Przestrzeń wokół tajemniczego kopca znów zamieni się w średniowieczną wioskę za sprawą „Grupy Dziejawa – Żywego Muzeum Słowiańszczyzny”. Dzięki ich bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii, kultury i życia codziennego Słowian, zobaczyć pokaz walki czy mierzyć z łuku.

Wspólne celebrowanie święta Kupały, na które zaprasza Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, zakończy symboliczne rozpalenia ogniska. Na uczestników wydarzenia czeka atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowa zabawa i radość z nadchodzącego lata zagości wokół Kopca Wandy. Początek o godz. 18.00

 

Najnowsze

Co w Krakowie