Jedziesz do Brzegów? Przygotuj się!

Światowe Dni Młodzieży wkroczyły w kulminacyjny moment. Uroczystości przeniosły się z Krakowa do Brzegów, gdzie pielgrzymi jeszcze dziś spotkają się z papieżem Franciszkiem. Teren, który budził sporo kontrowersji zarówno wśród służb zajmujących się tematyką bezpieczeństwa, jak i wśród samych mieszkańców, będzie dobrze zabezpieczony – zapewniają służby medyczne.

W czasie uroczystości w Brzegach, nad bezpieczeństwem medycznym będzie czuwało 133 karetek zabezpieczenia medycznego. Ponadto do dyspozycji będzie również 165 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego, 20 ambulansów wojskowych należących do Ministerstwa Obrony Narodowej. W Brzegach zorganizowanych zostanie też 17 namiotów szpitalnych, a nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwało ponad 500 patroli ruchomych i prawie 100 punktów medycznych. Ponadto osób potrzebujących pomocy, z góry będzie wypatrywało 5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nad koordynacją prac wszystkich załóg zabezpieczenia medycznego w czasie ŚDM w Brzegach, będzie pracował specjalnie powołany do tego sztab medyczny. To ich zadaniem będzie sterowanie pracą patroli ruchomych oraz odpowiednim zabezpieczeniem prac zarówno ekip ratunkowych z powietrza, jak i tych będących w pogotowiu w karetkach oraz punktach medycznych. – Krakowskie Pogotowie Ratunkowego musiało opracować specjalne procedury, np. jednolite standardy wyposażenia w sprzęt, leki i personel każdego ogniwa pomocy – zapewnia Joanna Sieradzka z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe ma też kilka cennych rad dla osób wybierających się do podkrakowskich Brzegów na spotkanie z papieżem Franciszkiem:

– ZAŻYJ LEKI – jeśli zażywasz na stałe leki, nie zapomnij o tym przed wyjściem. Zabierz ze sobą leki, jeśli wiesz, że nie zdążysz wrócić do domu przed porą, o której masz przyjąć kolejne dawki.

– NIE BĄDŹ GŁODNY! – zjedz posiłek przed wyjściem i weź ze sobą przekąski. Brak posiłku, brak snu, zmęczenie i emocje to jedne z przyczyn zasłabnięć.

– WEŹ ZE SOBĄ WODĘ – jest gorąco i trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

– UBIERZ SIĘ ODPOWIEDNIO – może być upał, więc należy wziąć lekkie i przewiewne ubranie oraz lekkie nakrycie głowy. Warto też posmarować się kremem z filtrem oraz zabrać okulary przeciwsłoneczne. Zabierz okrycie na chłodny wieczór i odpowiednie, wygodne buty, a także kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.

– JEŚLI KTOŚ POTRZEBUJE POMOCY, wezwij medyczny patrol pieszy i słuchaj jego poleceń. Patrol zaopiekuje się poszkodowanym i, jeśli będzie taka potrzeba, skieruje do namiotu szpitalnego lub tam odtransportuje, samodzielnie lub przy pomocy patrolu ruchomego.

Spotkanie w Brzegach, według organizatorów, może zgromadzić nawet trzykrotnie więcej osób niż podczas uroczystości odbywających się w trakcie tygodnia ze Światowymi Dniami Młodzieży. Spodziewany jest również przyjazd pielgrzymów z całej Polski, którzy w Brzegach będą chcieli spotkać się z papieżem Franciszkiem.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie