Jest ciekawie. Sprawdź, co dziś oferuje Kraków [informator]

fot. Pixabay

Seans odnalezionej po latach klasyki polskiego filmu niemego, dyskusja na temat kobiet współczesnej Azji czy zabawna sztuka o uczuciach i przemijaniu – to tylko niektóre z dzisiejszych kulturalnych propozycji w Krakowie.

Na dobry początek dnia, przytulna kinokawiarnia KIKA, przy ul. Krasickiego 18, zaprasza na cykl Kino Bambino. To spotkania, podczas których rodzice mogą obejrzeć pokazy świetnych filmów wraz z maluchami, w sprzyjających dla nich warunkach. W ramach dzisiejszej odsłony cyklu zobaczymy film pt. „Szczęśliwy Lazarro”. To oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka, który często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. Początek seansu o godz. 11.00.

Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych w Bibliotece Kraków – Filii nr 21, przy ul. Królewskiej 59, zaprasza na spotkanie o książce Marii Nurowskiej „Miłość rano, miłość wieczorem”. Różne odcienie miłości, zarówno tej zmysłowej pomiędzy kochankami, jak i rodzinnej więzi. Uczestnicy zastanowią się nad niezwykłą trwałością uczuć, które są w stanie przetrwać wojenną zawieruchę i wieloletnią rozłąkę. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00.

„W starym kinie” to z kolei cykl wyjątkowych spotkań z najciekawszymi filmami przedwojennego kina. Dziś wieczorem odbędzie się seans filmu „Ludzie bez jutra” w reżyserii Aleksandra Hertza. Obraz jest oparty na prawdziwej historii romansu pomiędzy znaną warszawską aktorką – Marią Wiśniowską, a Barteniewem, dowódcą armii carskiej. Warto tez wspomnieć, że obraz jest jednym z pierwszych polskich filmów niemych i do 2015 roku film uważany był za zaginiony. Początek seansu o godz. 18.00. Spotykamy się w Krakowskim Forum Kultury, przy ul. Mikołajskiej 2.

Klub Jagielloński zaprasza na interesującą debatę pt. „Azjatyckie kobiety w XXI wieku – Indie, Chiny, Japonia, Tajlandia, Laos oraz Birma”. Temat i obszar dyskusji jest ogromny, ale uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania o dzisiejszą pozycję kobiet w Azji, analizując uwarunkowania kulturowe, religijne, prawne i polityczne. Spróbują też wskazać, jakie poglądy mają dziś kobiety w tamtym rejonie świata: liberalne czy raczej konserwatywne? Początek debaty o godz.18.00, w klubie przy ul. Jagiellońskiej 34.

„Kochankowie nie z tej ziemi” to tytuł sztuki Pam Valentine, która powinna chwycić niejednego za serce. Młode małżeństwo wprowadza się do nowego, uroczego domu pod Londynem. Problemem w ich adaptacji są jednak poprzedni lokatorowie, którzy są… duchami. Dawni mieszkańcy, również małżeństwo, zaczynają z czasem spoglądać coraz łaskawszym okiem na swoich następców, dostrzegając w nich siebie sprzed lat. W rolach głównych wystąpią m.in. Karolina Chapko, Ewa Mitoń, Magdalena Walach i Marek Bogucki. Sztukę w reżyserii Pawła Urbaniaka zobaczymy na Dużej Scenie teatru Bagatela, przy ul. Karmelickiej 6. Początek o godz. 19.15.

pl, krakow.pl

Zobacz także