Jest decyzja. O krok bliżej do budowy małego reaktora atomowego w Nowej Hucie

Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółki Orlen Synthos Green Energy. Jedej z nich ma powstać w Nowej Hucie. Pozytywną decyzję wydała minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Przypomnijmy, że na świecie nie funkcjonuje jeszcze ani jeden komercyjny reaktor SMR. 

„To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast” – napisał w czwartek prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Informacja o planach spółki Orlen Synthos Green Energy została przekazana w poniedziałek, 17 kwietnia, na konferencji z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Mały reaktor modułowy (Small Modular Reactors) miałby zostać wybudowany w Nowej Hucie

Stronami umowy są Orlen, producent reaktorów oraz ArcelorMittal, na terenie którego została wskazana taka lokalizacja. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. z amerykańskich rządowych instytucji finansowych.

Decyzja została wydana mimo negatywnej opinii ABW w tej sprawie.

-„Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne. W ciągu ponad 230 dni postępowania ABW ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji. Nie wiemy na jakiej podstawie ABW wydała swoje opinie – czytamy w oświadczeniu spółki OSGE na platformie X.

-„Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcje medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te maja na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez resort – zauważają przedstawiciele spółki Orlen Synthos Green Energy.

Technologie wykorzystywane przy budowie tego typu reaktorów są dużo tańsze jeśli chodzi o montaż i eksploatację. Są to instalacje o stosunkowo niewielkiej mocy i mogące zaopatrywać w energię ok. 150-200 tys. mieszkańców.

Nie będzie referendum w sprawie budowy reaktora jądrowego w Krakowie

 

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie