PZPN zdecydował. Jest kara dla Cracovii za korupcję

PZPN poinformował dziś o karze dla Cracovii za ustawianie meczów w sezonie 2003/04. Pasy awansowały wtedy do Ekstraklasy.

Jaka kara została nałożona na Cracovię? Pasy muszą zapłacić milion złotych grzywny. Nowy sezon rozpoczną także z ujemnym kontem punktowym.

Odo komunikat PZPN:

Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej po rozpoznaniu sprawy klubu MKS Cracovia S.S.A., obwinionego o przewinienie dyscyplinarne korupcji w piłce nożnej w rundzie wiosennej sezonu 2003/2004, postanowiła uwzględnić wniosek MKS Cracovia S.S.A. o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności dyscyplinarnej i ukarać klub karą pieniężną w wysokości 1.000.000 zł oraz karą pozbawienia 5 punktów w rozgrywkach Ekstraklasy w nadchodzącym sezonie.

W sezonie 2003/04 Jacek P. i Rafał R. ustawili w imieniu klubu dziewiętnaście spotkań. Obaj mężczyźni zostali już w tej sprawie skazani przez krakowski sąd. R. był wówczas członkiem rady nadzorczej Cracovii. Został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Jacek P. natomiast ma spędzić w więzieniu dwa lata i osiem miesięcy.

Cracovia dobrowolnie poddała się karze i sama zaproponowała jej wysokość. Najpierw przedstawiciele Pasów zaproponowali, by karą była tylko milionowa grzywna. Potem – w porozumieniu z rzecznikiem dyscypliny PZPN Adamem Gilarskim – ustalono, że kara obejmie także minusowe punkty.

– Odjęcie nam 15 punktów byłoby naprawdę nie w porządku – powiedział w wywiadzie udzielonym Interii prezes Cracovii Janusz Filipiak. – Do korupcji dochodziło w odległych czasach, skazanych za nią było 600 osób, dwie osoby działający w imieniu Cracovii były częścią tej ohydy. Teraz, po 17 latach, po wykonaniu potężnej pracy, zbudowaniu zdrowej organizacji sportowej, my nie powinniśmy być za to karani – dodał.

Komisja Dyscyplinarna PZPN, a wcześniej Wydział Dyscypliny tej federacji, w związku z aferą korupcyjną w polskim futbolu w latach 2003-2005 ukarały kilkanaście klubów. Ostatnim był GKS Bełchatów – w grudniu 2014 roku. Niektóre kluby były karnie degradowane do niższej klasy rozgrywkowej.

ml

Najnowsze

Co w Krakowie