Jest nowy termin referendum w sprawie odwołania burmistrza Skały

Komisarz wyborczy w Krakowie wyznaczył nowy termin referendum w sprawie odwołania burmistrza Skały. Mieszkańcy tej podkrakowskiej gminy pójdą do urn 7 czerwca.

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Skały Krzysztofa Wójtowicza miało się odbyć 5 kwietnia. Taki termin komisarz wyborczy wyznaczył jeszcze w lutym. Ale n tydzień przed tym terminem, 30 marca, komisarz zawiesił zarządzone głosowanie z powodu zagrożenia epidemicznego. Teraz wyznaczył nowy termin – to 7 czerwca.

Pierwsze sygnały o możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Skały pojawiły się pod koniec 2019 roku. Jego inicjatorzy uważają, że burmistrz nieefektywnie zarządza gminą, lekceważy głos mieszkańców, nadużywa władzy, a po skażeniu wody pitnej na terenie gminy – narażał mieszkańców na utratę zdrowia (według niektórych zbyt późno poinformował o zagrożeniu). Kontrowersje budzi też reorganizacja szkół w gminie. Zwolennicy burmistrza uznają te zarzuty za absurdalne.

Inicjatorom referendum udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem do komisarza wyborczego – musieli mieć poparcie od ok. 840 osób, przedstawili komisarzowi listy z blisko 1,4 tys. podpisów. Aby wyniki kwietniowego referendum były ważne, do urn musi pójść blisko 3 tys. mieszkańców Skały.

W Skale już kiedyś było referendum w sprawie odwołania burmistrza. Wtedy okazało się nieważne, ale kilka miesięcy później mieszkańcy wybrali w wyborach samorządowych innego burmistrza.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie