Poświeciło słońce, zagrzmiało i błysnęło, a teraz może nas zalać. Jest ostrzeżenie synoptyków

Najpierw były ostrzeżenia przed upałami, potem przed burzami, a teraz mamy ostrzeżenie przed lokalnymi powodziami. Dokładnie – przed lokalnymi podtopieniami z powodu intensywnych opadów deszczu.

„W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia” – czytamy w ostrzeżeniu synoptyków. Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich). Ostrzeżenie o możliwych podtopieniach obowiązuje prawie do północy (do godz. 23)

Wcześniej synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydali ostrzeżenie o burzach z gradem. Meteorolodzy prognozowali wystąpienie burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm, a także porywy wiatru do 70 km/h, a lokalnie nawet do 80 km/h. Miejscami możliwe są również opady gradu. Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie