Szok! Jest pierwszy sondaż na prezydenta Krakowa

Prawo i Sprawiedliwość w czwartek potwierdziło, że kandydatem partii w wyborach na prezydenta Krakowa będzie Małgorzata Wassermann. Po tej decyzji IPSOS przeprowadził sondaż, do którego wyników dotarła „Rzeczpospolita”. Według niego pierwszą turę Wassermann wygrywa, ale drugą już nie.

Najważniejsza rzecz – w sondażu nie został uwzględniony obecny prezydent Jacek Majchrowski, który decyzję w sprawie ponownego kandydowania ma podjąć po weekendzie majowym.

Gdyby Majchrowski nie wystartował, to pierwszą turę wygrałaby Wassermann z 31 proc. Z kolei drugie miejsce zająłby Bogusław Sonik (20 proc.), choć Platforma Obywatelska jeszcze nie zgłosiła żadnej swojej kandydatury, bo planuje poprzeć Majchrowskiego. Sonik jednak mógłby być alternatywą, gdyby obecny prezydent powiedział: „dość”.

Trzecie miejsce przypadłoby Łukaszowi Gibale (19 proc.), a kolejne: Agnieszce Ścigaj z Kukiz’15 (4 proc.), Grzegorzowi Filipkowi z Nowoczesnej, aktywiście miejskiemu Tomaszowi Leśniakowi i wiceprezes Partii Korwin Konrad Berkowicz (wszyscy w granicach 3 proc.). Niezdecydowanych było 8 proc. respondentów.

I teraz najciekawsze, czyli wyniki drugiej tury. W niej Wasserman przegrywa zarówno z Sonikiem, jak i z Gibałą. W starciu z tym pierwszym stosunkiem 42 – 49 proc., a z drugim 38 – 50 proc.

jh, Rzeczpospolita

zdjęcie tytułowe / fot. boguslawsonik.pl

Zobacz także