Marszałek małopolski ma na karku prokuraturę, RIO i kontrolę poselską

Już nie tylko opozycja ma zastrzeżenie do organizacji i finansowania ostatnich imprez w Krynicy, które miały zastąpić Forum Ekonomiczne. Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie finansowania Europejskiego Festiwalu Biegowego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Bada to również Regionalna Izba Obrachunkowa. Kontrolę poselską wszystkich wydarzeń w Krynicy z początku września rozpoczęli także były marszałek województwa małopolskiego, obecny poseł PO – Marek Sowa i poseł PO Aleksander Miszalski.

Wygląda na to, że nad marszałkiem Witoldem Kozłowskim gromadzą się czarne chmury. Wszystko przez zorganizowanie konferencji i festiwalu biegowego, które miały zastąpić Forum Ekonomiczne w Krynicy i towarzyszące mu imprezy biegowe. O śledztwie w tej sprawie informuje portal sądeczanin.info. „Prokuratura Rejonowa w Krakowie-Krowodrzy, na zlecenie Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej krakowskiej Prokuratury Okręgowej prowadzi postępowanie w sprawie finansowanego przez małopolski samorząd Europejskiego Festiwalu Biegowego. Sprawą zajmuje się również Wydział Kontroli Gospodarki Finansowej Regionalnej Izby Obrachunkowej”.

Na początku września do Krynicy zawsze ściągali biegacze, by uczestniczyć w Festiwalu Biegowym, który odbywała się przy okazji Forum Ekonomicznego w Krynicy. Kiedy Zygmunt Berdychowski, organizator forum i festiwalu biegowego, przeniósł swoje wydarzenia do Karpacza, marszałek Witold Kozłowski zdecydował się na organizację czegoś w zamian. Na początku września odbyła się konferencja o cyberbezpieczeństwie oraz Małopolski Festiwal Biegowy.

„W tym roku kierowany przez Kozłowskiego zarząd województwa przeznaczył z kasy samorządu na Europejski Festiwal Biegowy aż 600 tysięcy złotych. To ogromna kwota. Ze strony samorządu na tyle nie może liczyć żaden organizator markowych imprez biegowych w Polsce. To mnóstwo pieniędzy nawet na tle innych wydarzeń sportowych – niemal dwa razy więcej niż otrzymał od Małopolski oglądany przez miliony Polaków, transmitowany przez telewizje wielu krajów Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. I sześć razy więcej niż to, co wydał zarząd województwa w 2019 roku na promocję podczas odbywającego się do tej pory w Krynicy-Zdroju Festiwalu Biegowego” – podaje sądeczanin.info.

O zbyt dużych wydatkach na imprezy, które miały zastąpić Forum Ekonomiczne w Krynicy mówił w poniedziałek poseł Marek Sowa, były marszałek województwa. Zapowiedział kontrole poselską w tej sprawie, bo jego zdaniem wydatki na tegoroczne wydarzenia w Krynicy były zbyt duże w porównaniu do korzyści promocyjnych. Kontrola posłów Marka Sowy i Aleksandra Miszalskiego rozpoczęła się wczoraj. – Rozpoczęliśmy kontrolę trzech wydarzeń, zorganizowanych ostatnio w Krynicy Zdroju, których organizacja pochłonęła (podobno) blisko 2 miliony złotych – poinformował w poniedziałek Marek Sowa.

(GEG)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie