Jest termin otwarcia tunelu drogi ekspresowej S7 pod Luboniem! I są jego patroni

Tunel zakopianki pod Luboniem zostanie otwarty 12 listopada 2022 roku. I będzie nosił imię Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. O takich patronach tunelu zdecydowali radni gminy Jordanów, przez ktorą przebiega nowa zakopianka, czyli droga ekspresowa S7 i jej tunelowy odcinek.

Tunel im. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich

Zdjęcie 1 z 14

O patronach tunelu pod Luboniem informuje sucha24.pl. Portal przypomina, że inicjatywa nadania imienia Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich podziemnemu odcinkowi zakopianki pojawiła się w 2019 roku. Z pomysłem wystą[ili radni i wójt Jordanowa. „Wówczas jeszcze Ministerstwo Infrastruktury tematu nie podjęło, ale niedawno do niego powróciło, zwracając się do samorządu z propozycją nadania obiektowi nazwy. I radni podtrzymali swoje stanowisko” – podaje sucha24.pl. Rada Gminy w Jordanowie uchwałę w tej sprawie podjęła 27 października 2022 roku. „Oficjalnie tunel zyska patronów w dniu jego otwarcia, co jak się wydaje nastąpi 12 listopada” – zaznacza sucha24.pl. Jeszcze przed otwarciem, 8 listopada 2022 roku, w tunelu planowane są wielkie ćwiczenia z zakresy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Tunel w ciągu drogi ekspresowej S7, pod Luboniem Małym, ma 2 kilometry długości. Tunel ma dwie osobne komory, których drążenie rozpoczęło się w marcu 2017 roku. Po ćwiczeniach przeciwpożarowych i pomyślnych testach wszystkich urządzeń, tunelem będą mogły przejechać samochody. Ale jest co sprawdzać i testować – w tunelu zamontowano m.in. 119 ręcznych ostrzegaczy pożarowych, 239 sztuk czujników dymu oraz 4 czujniki liniowe ciepła, system monitoringu wizyjnego to 170 kamer różnego typu, zamontowano też 100 wentylatorów, ponad 3,1 tys. źródeł światła i 178 głośników, przez które w razie konieczności będą dobiegać komunikaty.

(red) (Fot. s7-lubien-rabka.pl – Krzysztof Pączkowski studiowizjer.pl)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie