Jest umowa na dokumentację dla Trasy Zwierzynieckiej. Już za rok poznamy jej przebieg

Blisko 9,7 mln złotych będzie kosztować opracowanie dokumentacji dla budowy Trasy Zwierzynieckiej. Projekty będą gotowe za trzy lata, ale już za rok ma być opracowana koncepcja nowej drogi, a więc w ciągu 12 miesięcy poznamy jej przebieg.

„Spółka Trasa Łagiewnicka podpisała umowę na opracowanie dokumentacji budowy Trasy Zwierzynieckiej. Umowę o wartości 9 mln 688 tys. zł podpisano z konsorcjum firm MP Sp. z.o.o. Sp. K z Krakowa (lider konsorcjum) i Mosty Katowice Sp. z.o.o. (partner konsorcjum)” – informuje Urząd Miasta Krakowa.

– Kontynuujemy prace związane z największym – realizowanym obecnie – projektem inwestycyjnym w Krakowie, którego celem jest odciążenie komunikacyjne centrum miasta – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Ważne są konsultacje

W ramach zadania mają zostać przeprowadzone konsultacje społeczne, wykonawca ma też pozyskać decyzję środowiskową dla inwestycji, czyli zatwierdzenie lokalizacji i przebiegu Trasy Zwierzynieckiej. Ma na to 37 miesięcy. Ale opracowanie koncepcji i przeprowadzenie konsultacji ma nastąpić w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. – Przed wykonawcą postawiliśmy jasne oczekiwania, co do solidnego skonsultowania z mieszkańcami rozwiązań, jakie zaprojektuje – podkreśla Mariusz Piątkowski, prezes spółki Trasa Łagiewnicka.

Kontrakt obejmuje wykonanie wielowariantowej koncepcji, przeprowadzenie konsultacji społecznych, przygotowanie materiałów do złożenia wniosku o wydanie decyzji dotyczących środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia. Umowa obejmuje również uzyskanie tej zgody oraz innych stosownych zgód, pozwoleń, warunków, decyzji i dokumentów dla zadań: budowa Trasy Zwierzynieckiej oraz budowa Trasy Pychowickiej (węzeł „Ofiar Katynia” – węzeł „Ruczaj”).

– Wykonawca zobowiązany będzie wykonać wariantową koncepcję podzieloną na dwa niezależne zadania wraz z wykonaniem badań geologicznych. Zadanie pierwsze obejmuje odcinek Trasy Pychowickiej od końca zakresu budowy Trasy Łagiewnickiej przy ul. Grota Roweckiego do ul. Księcia Józefa. Zadanie drugie obejmuje odcinek Trasy Zwierzynieckiej od ul. Księcia Józefa do ronda Ofiar Katynia – mówi Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka SA.

Wykonawca zobowiązany będzie również do:
• przeprowadzenia konsultacji społecznych
• uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
• opracowania części kosztowych przedsięwzięcia.

Wykonawca opracuje warianty przebiegu Trasy Zwierzynieckiej i Trasy Pychowickiej z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców oraz możliwości technicznych i finansowych ich realizacji. W oparciu o te opracowania, wybrany zostanie wariant wynikowy, czyli wariant najbardziej optymalnego przebiegu obu tras.

Most czy tunel?

– Wykonawca będzie miał obowiązek szczegółowego przeanalizowania przekroczenia Wisły w wariancie tunelowym oraz mostem – podkreśla Krzysztof Migdał.

Zarówno Trasa Zwierzyniecka jak i Trasa Pychowicka przygotowane do realizacji będą w formie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. W rejonie skrzyżowania Trasy Pychowickiej z ulicą Księcia Józefa planowane jest zlokalizowanie nowej pętli tramwajowo-autobusowej oraz parkingu Park & Ride i wykonanie odcinka pętli tramwajowej do pętli „Salwator”.

W rozwiązaniach wariantowych analizowane będzie zarówno przekroczenie rzeki Wisły tunelem jak i obiektem mostowym, a także poprowadzenie linii tramwajowej wzdłuż poszczególnych fragmentów obu zadań.

Trasa Zwierzyniecka i Trasa Pychowicka będą kontynuacją Trasy Łagiewnickiej. Ich zadaniem będzie zachęcenie kierujących do rezygnacji z przejazdu przez centrum miasta Krakowa i skorzystanie z szybkiego i bezkolizyjnego połączenia międzydzielnicowego. Zwiększenie płynności ruchu na trzeciej obwodnicy, przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy.

Tak buduje się Trasa Łagiewnicka

Zdjęcie 1 z 10

(Fot. www.trasalagiewnicka.krakow.pl)

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie