Jest wniosek o odwołanie Jana Tadeusza Dudy z funkcji przewodniczącego małopolskiego sejmiku

Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącego małopolskiego sejmiku – Jana Tadeusza Dudy. Opozycja ma zastrzeżenia do sposobu prowadzenia obrad przez ojca prezydenta RP. Czarę goryczy przelały ostatnie dwie sesje.

Przedostatnia sesja została zwołana przez radnych Koalicji Obywatelskiej jako sesja nadzwyczajna. Chodziło wtedy o dyskusję nad utrzymaniem dotychczasowych przepisów antysmogowych i utrzymanie terminu likwidacji kopciuchów do końca tego roku. Prowadzący obrady doprowadził do sytuacji, w której nad projektem apelu radnych opozycji nie było dyskusji. Uczestnicy obrad zabierali głos dopiero w wolnych wnioskach.

Tydzień później, podczas sesji, na której przedłużono o 1,5 roku termin na likwidację bezklasowych pieców węglowych, prowadzący obrady Jan Tadeusz Duda doprowadził do kuriozalnej sytuacji. Przeoczył poprawkę radnego Tomasz Urynowicza, która powinna być głosowana jako pierwsza. Wcześniej poddał pod głosowanie poprawkę Solidarnej Polski. Przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda przyznał, że jego winą jest niedopatrzenie, przeprosił radnego Urynowicza i zarządził głosowanie nad tą poprawką. Jak się można było spodziewać, radni PiS ją odrzucili. Opozycja zapowiedziała, że sposób głosowań będzie jednym z powodów skargi i wniosków o uchylenie decyzji sejmiku z poniedziałku, 26 września 2022 roku.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita już zasugerował, że zmian w uchwale antysmogowej raczej nie uchyli. Opozycja złożyła więc wniosek o odwołanie przewodniczącego. Ten wniosek też nie ma szans na realizację. Podobnie jak w innych sprawach PiS mające większość w sejmiku – albo go wyrzuci z porządku obrad, albo podda pod głosowanie bez dyskusji.

Już wcześniej radni opozycji mieli wiele zastrzeżeń do sposobu prowadzenia obrad przez przewodniczącego. Bardzo często ojciec prezydenta nie ograniczenia się do udzielania głosu innym, tylko komentuje wypowiedzi radnych, z których opinią się nie zgadza.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego sejmiku Jana Tadeusza Dudy podpisało 10 radnych Koalicji Obywatelskiej. Podpisu nie złożył tylko radny Stanisław Bisztyga, co może wpłynąć na to, że przy następnych wyborach zabraknie dla niego miejsca na liście KO.

(GEG)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie