Jesteś przedsiębiorcą? Poznaj plusy konta firmowego

Excited young bearded businessman having an idea and pointing finger up at copy space isolated over gray background

Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą pozostaje przy koncie osobistym, rezygnując z zakładania konta firmowego. Chociaż taka praktyka jest dopuszczalna i nie niesie ze sobą żadnych prawnych konsekwencji, warto rozważyć otwarcie dodatkowego rachunku. Poznaj najważniejsze zalety, z jakimi wiąże się konto firmowe – te korzyści na pewno Cię przekonają.

Każdy przedsiębiorca musi posiadać konto bankowe, które będzie służyć do ewidencjonowania obrotów gospodarczych. Nie ma przy tym znaczenia czy będzie to rachunek osobisty czy typowe konto firmowe – ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie precyzuje takich warunków. Wyjątek stanowi jedynie przedsiębiorstwo w formie spółki – tutaj koniecznością jest założenie rachunku firmowego.

Powody, dla których warto prowadzić konto firmowe

Rezygnacja z założenia rachunku firmowego bardzo często wynika z chęci poczynienia oszczędności. Konto osobiste zwykle jest darmowe – zarówno w kwestii opłat miesięcznych za jego prowadzenie, jak i przelewów. Tymczasem konto firmowe kojarzy się z rachunkiem, na który banki nakładają wiele wysokich opłat. Warto jednak mieć świadomość, że rachunek osobisty daje tylko pozorne oszczędności. Uniemożliwia bowiem przedsiębiorcom skorzystanie z wielu przywilejów dedykowanych wyłącznie klientom biznesowym.

l  Jasny i czytelny obraz finansów przedsiębiorstwa

O ile na koncie osobistym zapisywane są transakcje prywatne oraz związane z przedsiębiorstwem, tak rachunek firmowy obejmuje wyłącznie transakcje dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, ponieważ daje jasny i czytelny obraz stanu finansów przedsiębiorstwa. Właściciel firmy może szybko poznać aktualne saldo.

Warto przy tym podkreślić, że brak historii prywatnych transakcji jest korzystne pod jeszcze jednym aspektem. W razie kontroli skarbowej, urzędnik nie zainteresuje się wpływami z innych źródeł. Tak mogłoby być, gdyby wpływy z prowadzonej działalności trafiały na rachunek osobisty i „mieszały” się z prywatnymi środkami.

l  Wygodna kontrola płynności finansowej

Jeżeli na konto osobiste trafiają wpływy prywatne, jak i firmowe, bardzo łatwo o pewne nadużycia. Brak kontroli nad wydatkami może skutkować zachwianiem płynności finansowej. Jeżeli masz natomiast dostęp wyłącznie do środków firmowych, doskonale wiesz kiedy i jak „przystopować” z wydatkami, aby uchronić się przed utratą płynności kapitału.

l  Możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu opłat bankowych

Jeżeli Twoim celem jest optymalizacja podatkowa, konto firmowe to dobre rozwiązanie. Posiadając rachunek dedykowany wyłącznie przedsiębiorstwu, wszelkie wydatki związane z jego prowadzeniem możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu. W ten sposób zmniejszysz podstawę opodatkowania, a co za tym idzie – będziesz płacić niższe podatki.

l  Możliwość skorzystania z produktów bankowych dla firm

Prowadzenie rachunku osobistego na cele firmowe niejako zamyka przedsiębiorcy drogę do ubiegania się o produkty finansowe wspierające działalność gospodarczą. Teoretycznie można skorzystać z limitu kredytowego w ramach posiadanego konta osobistego czy kredytów gotówkowych, ale takie oferty mogą być proponowane na nieco gorszych warunkach finansowych. Jako że banki dużo chętniej udzielają kredytów przedsiębiorcom, są w stanie zaoferować lepsze warunki, np. wyższe kwoty kredytu czy niższe oprocentowanie.

Przykładem może być Rachunek Firmowy w Toyota Banku, w ramach którego przedsiębiorca może ubiegać się o Linię Kredytową. W ten sposób otrzymuje dostęp do dodatkowej kwoty – to maksymalnie aż 150 tys. zł, z której może skorzystać w dowolnym momencie. Pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. bieżące wydatki związane z działalnością, koszty inwestycji, itp.

Warto przy tym podkreślić, że rachunek firmowy pozwala ubiegać się o kredyty czy specjalne oferty lokat w oparciu o uproszczone procedury przy ograniczeniu do minimum formalności.

Zanim wybierze konto firmowe, porównaj oferty

Konto firmowe to jedna z podstawowych ofert każdego banku. Różnią się one pod względem wielu parametrów, dlatego nie warto decydować się na przypadkowy rachunek.

Jeżeli chcesz, by konto biznesowe było równie atrakcyjne jak konto osobiste, zwróć uwagę na takie parametry jak:

l prowizję za otwarcie rachunku

l opłaty za miesięczne prowadzenie konta (ewentualnie warunki zwolnienia z opłat)

l darmowe przelewy na rachunki standardowe / opłaty po przekroczeniu limitów

l koszt przelewów do US, ZUS

l dostęp do bankowości elektronicznej

l koszt wydania karty do rachunku.

Teraz już znasz główne powody, dla których warto posiadać rachunek firmowy. Poznaj ofertę banków i wybierz konto dopasowane do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

/artykuł sponsorowany/

zdjęcie tytułowe / fot. materiały prasowe

Kod sledzenia:

Zobacz także