„Jesteś taki prestiżowy” – tak Kraków będzie walczył z hejtem w szkołach

– Apeluję, żebyśmy zintensyfikowali nasze działania podejmowane do tej pory. Nie jesteśmy na pustyni. Bardzo wiele rzeczy dla poprawy bezpieczeństwa uczniów już zostało zrobione w Krakowie. Teraz rozszerzamy nasze działania w obszarze mowy nienawiści – mówi Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji UMK.

– W przyszłym tygodniu planujemy Tydzień Dobrego Słowa, który jest akcją dla chętnych szkół. Decyzję jak bardzo chcą się placówki zaangażować postawiamy nauczycielom, dyrektorom oraz uczniom. Każda ze szkół powinna móc dostosować działania do tego jaka jest potrzeba. Co innego będzie się działo w przedszkolu, podstawówce czy szkole ponadpodstawowej. Do akcji włączyły się inne ośrodki jak domy kultury – komentuje Katarzyna Czaczuń, dyrektor Krakowskiego Ośrodka Terapii.

Krakowski Tydzień Dobrego Słowa będzie trwał od 4 do 8 lutego. Celem kampanii jest przeciwdziałanie mowie nienawiści w środowisku szkolnym oraz promowanie pozytywnej komunikacji. Podczas akcji nauczyciele będą rozmawiać z uczniami o hejcie czy organizować tablice z dobrymi słowami. Szkoły mogą zapraszać psychologów czy osób, które doświadczyły hejtu. Każda szkoła może podejmować dowolne działania w ramach akcji.

– Chcemy się podzielić dobrymi praktykami między szkołami. Dużo się już dzieje i chcemy to pokazać. Wielu dyrektorów i dyrektorek napisało już do mnie, opisując fantastyczne działania, które podejmują uczniowie. Chcemy, żeby to niosło się dalej, by była możliwość podzielenia się tym i by było to realizowane na większą skalę – opisuje Całus.

W tym tygodniu warsztaty dla nauczycieli

– W tym tygodniu odbywają się warsztaty dedykowane nauczycielom. Warsztaty kompetencyjne przygotowują kadrę nauczycielską do tego, by lepiej sobie z tym tematem radzić. Wszystko po to, by w najbliższym tygodniu podjąć działania z uczniami i zorganizować akcję – mówi Całus. – Ilu uczniów weźmie udział w akcji jeszcze nie wiemy. Na razie na warsztatach mamy ponad 300 nauczycieli. Zwalniają nam się pojedyncze miejsca, więc zachęcam, by zapisywać się na jutro czy pojutrze – dodaje dyrektor Wydziału Edukacji.

– Spotkania są poświęcone temu, żeby nauczyciele pracowali nad pomysłami jakie mogą zrealizować w ciągu tego tygodnia. Mają pakiet propozycji, które mogą wykorzystać. Na warsztatach powstają nowe pomysły. Trzeba zaprosić uczniów i samorządy szkolne, żeby dzieci same sobie pokazały, że można do siebie mówić dobrze. Obrażanie się, dokuczanie innym czy wyśmiewanie wynika z problemów w komunikacji. Człowiek boi się powiedzieć, że ktoś go złości czy rani. Chcemy, żeby dzieci stawały w obronie tych wyśmiewanych i nie przyłączały się do hejterów. Dzieci muszą uczyć się wybierać i powinny wiedzieć, że taki wybór mają – stwierdza Katarzyna Czaczuń, dyrektor Krakowskiego Ośrodka Terapii.

Walka z hejtem w przestrzeni publicznej

W ramach Krakowskiego Tygodnia Dobrego Słowa przygotowano około 5 tys. plakatów, które będzie można zobaczyć nie tylko w szkołach czy ośrodkach kultury, ale również na przystankach tramwajowych czy na ekranach pojazdów krakowskiej komunikacji miejskiej.

– Plakaty są bardzo ciekawe, ponieważ mówią językiem młodzieżowym. Są proste hasła typu „uśmiechnij się”. „Jesteś taki prestiżowy”, „Jesteś nieziemsko epicki”, „Zaczepiście”. Język, którym mówi młodzież. Pozytywny i nie hejterski. Taki był nasz cel – mówi Ewa Całus.

– Zaproponowałem, by akcja została wzbogacona w element angażujący uczniów. Każdy z nich ma teraz telefon, w którym jest aparat. Chcielibyśmy, aby młodzież zrobiła coś w rodzaju inwentaryzacji miasta. W drodze do szkoły mijają mury, na których są wypisane różne rzeczy. W miesiącach, które będą cieplejsze zrobimy być może parę eventów, polegających na zamalowywaniu mowy nienawiści. Skoncentrujemy się głównie na murach szkolnych. W poprzednich latach pogromcy bazgrołów przychodzili głównie do szkół, gdzie kibicie na ścianach wypisywali różne rzeczy. Młodzież własnymi rękami radośnie i chętnie zamalowywała napisy – stwierdza Waldemar Domański, organizator akcji Pogromcy bazgrołów.

– W przyszłym tygodniu planujemy stworzenie muralu okolicznościowego. Są artyści, którzy chcą się zaangażować i współpracować z nami. Myślę, że coś ciekawego powstanie w przestrzeni miejskiej – komentuje Całus.

– Przy okazji akcji rozmawiałem z prezydentem i będziemy starali się, żeby miejsca będące wylęgarnią mowy nienawiści jak stadiony i reprezentujący je towarzystwa sportowe dostając pieniądze na sprzęty sportowe i inne rzeczy, robiły kampanię społeczną. Zawodnicy powinni propagować, by nie bazgrać i pisać oo ścianach. Jest to bardzo ważne. Uważamy, że powinno się zaangażować to środowisko – zapowiada Waldemar Domański, organizator akcji Pogromcy Bazgrołów.

Tydzień Dobrego Słowa to początek krakowskiej walki z hejtem

Walka z hejtem w Krakowie dopiero się zaczyna. Prawdopodobnie jesienią tego roku wystartuje krakowska kampania przeciwko mowie nienawiści. Akcja będzie skierowana do wszystkich krakowian.

– Na koniec akcji zrobimy ewaluację. Zobaczymy co nam wyszło z bieżących działań. Wszystko po to, by doprowadziło nas to do większej kampanii społecznej, działań docelowych i zrobienia porządnej roboty w obszarze mowy nienawiści. Mnóstwo osób się zgłosiło do tej pory – specjalistów, naukowców i osób z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Będziemy chcieli zebrać tych ludzi w zespół, który będzie pracować merytorycznie nad kampanią społeczną na przyszły rok szkolny – podsumowuje Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji UMK.

Just.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie