Jesteśmy bogaci! Kraków z rekordowym budżetem

Ale mamy kasiory! Kraków ogłosił budżet na przyszły rok i okazuje się, że jest to najwyższy budżet w historii miasta. Najbardziej zaskoczeni czują się miejscy radni, którzy o nowym budżecie dowiedzieli się z… internetu.

O nowym budżecie poinformował prezydent Jacek Majchrowski, który ostatnio jest tak aktywny, iż chyba nikt już nie ma wątpliwości, że raz jeszcze wystartuje w wyścigu po fotel prezydenta.

Rekordowy budżet to także część tej kampanii, bo to hasło, które kojarzy się z sukcesem i powodzeniem.

– Wydatki miasta sięgną 4 mld 805,5 mln zł i będą o prawie 6 proc. wyższe od tegorocznych. Zaplanowano także wzrost dochodów w stosunku do tegorocznych o 8 proc. Wyniosą one 4 mld 696 mln zł – mówi prezydent.

– Tegoroczny budżet zakłada wzrost wydatków bieżących, czyli zapewniających sprawne funkcjonowanie i utrzymanie stanu miasta na odpowiednim poziomie, przy jednoczesnym obniżeniu wydatków majątkowych – zapowiada Jacek Majchrowski. – Szacujemy, że w przyszłym roku wydatki bieżące wyniosą 4 mld 194 mln zł. To więcej o 12 proc. w stosunku do tego roku. Jeden z większych „skoków” notujemy w dziedzinie polityki społecznej i wydatków na świadczenia rodzinne.

Prezydent postanowił spić śmietankę, a budżet ogłosił zanim zapoznali się z nim wszyscy radni. Na papierze wszystko wygląda pięknie, ale z pewnością nie trzeba będzie długo czekać, aż pojawi się ktoś, jakiś resort, jakiś remont, jakaś modernizacja, na którą po prostu braknie kasy.

Jeżeli chodzi o wydatki bieżące, procentowo – najwięcej miasto wyda na oświatę (26 proc.). Dużą pozycją w budżecie będą także wydatki na wypłaty świadczeń rodzinnych (w tym na program 500 Plus) oraz pomoc społeczną (w sumie 20 proc. wszystkich wydatków bieżących). Transport i łączność to 15,7 proc. wydatków bieżących, a gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 8,4 proc.

Na wydatki majątkowe, czyli w praktyce inwestycje, w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano 611 mln 142 tys. zł. To mniej w stosunku do planu na rok 2016 o 23,4 proc.

Na inwestycje strategiczne, a więc takie, których realizacja będzie miała znaczenie w skali całego miasta, Kraków zamierza w przyszłym roku wydać 158 mln zł, z czego 96 mln będzie pochodziło z środków własnych miasta, a pozostała część ze środków zewnętrznych. Do największych inwestycji w tej grupie należą m.in.: modernizacja torowisk, przygotowanie i budowa linii tramwajowej os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa, przygotowanie budowy linii tramwajowej os. Krowodrza Górka – Azory, rozbudowa ulic Kocmyrzowskiej, Krzyżańskiego, Myślenickiej oraz 29 Listopada, a także budowa parkingów P&R (Bieżanów, Kurdwanów, Mały Płaszów). Na wykupy terenów potrzebnych do realizacji tych inwestycji oraz na wypłatę odszkodowań miasto rezerwuje kwotę ponad 20 mln zł.

Na inwestycje programowe (a więc mniej kosztowne niż inwestycje strategiczne, ale wpływające na podniesienie komfortu życia i zapewniające równomierny rozwój miasta) planuje się wydać 381,5 mln zł. Największą kwotą wśród inwestycji programowych są wydatki na ochronę i kształtowanie środowiska.

– Na realizację programu ograniczania niskiej emisji i wymianę pieców przewidujemy wydać prawie 100 mln zł – zapowiada Witold Śmiałek, doradca PMK ds. jakości powietrza – 16,7 mln zł z programu KAWKA oraz 83 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wkład własny miasta wyniesie 33,6 mln zł.

Sporo kasy pójdzie także na rewitalizację krakowskich parków, na transport, inwestycje w oświatę, wiele szkół wzbogaci się o nowe lub zmodernizowane obiekty sportowe. Pełna lista inwestycji TUTAJ.

(wm)

fot. Jorge Lascar via Foter.com

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie