Jeszcze tylko trzy miesiące na wykorzystanie bonu turystycznego. W Małopolsce 45 tys. bonów nadal nieaktywnych

Do tej pory rodzice i opiekunowie z małopolski wykorzystali 350,8 tys. przyznanych bonów turystycznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że jednak wciąż w naszym regionie pozostało około 45,6 tys. bonów nieaktywnych. A przypomnijmy, że ważność bonów turystycznych upływa z końcem marca 2023 roku.

W regionie rodzice aktywowali 350,8 tys. bonów turystycznych z 397,4 tys. przygotowanych przez ZUS. Suma płatności zrealizowanych przez mieszkańców województwa małopolskiego sięgnęła niemal 273 mln złotych. W całym kraju uprawnieni rodzice i opiekunowie bonami zapłacili na łączną kwotę przeszło 2,8 mld złotych.

 – W naszym województwie u 5,6 tys. podmiotów można płacić bonem turystycznym. Do tej pory odebrały one niemal 1,2 mln płatności, w łącznej wysokości niemal 621 mln złotych. To najlepszy wynik w kraju przed województwami pomorskim i zachodniopomorskim – mówi Anna Szaniawska  rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

 

W całej Polsce przeszło 31,5 tys. firm i instytucji z branży turystycznej obsługuje bon. Rodzice, którzy nie wykorzystali bonu, mogą to zrobić do końca marca 2023 roku.

Jak przypomina Anna Szaniawska bon turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest przyznane świadczenie „500+”.

 – Zrobią to tylko na PUE ZUS. Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności. Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest wysyłany SMS-em – przypomina Anna Szaniawska

Na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. W przypadku np. dwójki dzieci, wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi 1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma też dziecko, którego rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i dlatego nie przysługuje im „500+”.

(JS)

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie