„Jezus też był uchodźcą”. KOD planuje dwa happeningi. Odpowiedzą „faszystom” [WIDEO]

W sobotę najpierw w Oświęcimiu, potem w Wadowicach odbędą się dwa happeningi organizowane przez Komitet Obrony Demokracji. Ten pierwszy będzie odpowiedzią na atak na przedstawicielu KOD-u do którego doszło w sierpniu.

Marsz Antyfaszystowski w Oświęcimiu rozpocznie się w sobotę o godzinie 15:00. Przejdzie z ulicy Śniadeckich 21 na Plac Kościuszki.

Marsz nawiązuje do wydarzenia w Oświęcimiu z dnia 26 sierpnia 2017 r., kiedy podczas happeningu, „Jezus też był uchodźcą”, w trakcie odczytywania wiersza Warsan Shire, która opisuje okrucieństwa wojny w swoim kraju, kilkunastu młodych ludzi ubranych na czarno zaatakowało osoby uczestniczące w happeningu. W ludzi, trzymających tablice z hasłami przeciw ksenofobii i rasizmowi, zostały rzucone petardy hukowe i dymne oraz jajka. Jedno z nich uderzyło w tablice, nikt nie został ranny.

 

 

– Brak reakcji ze strony służb, odpowiedzialnych za porządek prawny w Polsce, doprowadziło do bezkarnego szerzenia w naszym kraju ideologii faszystowskiej. Pamiętając, jakie konsekwencje w przeszłości przyniosło wykorzystywanie antagonizmów pomiędzy narodami, propagowanie rasizmu i antysemityzmu, chcemy w pokojowym marszu wyrazić nasz sprzeciw. Wykorzystywanie przez prawicę do bieżącej polityki konfliktu w Syrii oraz wywoływanie strachu przed uchodźcami, doprowadziło do kolejnych aktów agresji wobec cudzoziemców. W tej sytuacji naszym obowiązkiem jest publiczne manifestowanie niezgody na takie działania – mówi Danuta Czechmanowska, przewodnicząca zarządu KOD Małopolska.

Później tego samego dnia na Rynku w Wadowicach, o godzinie 19:30 odbędzie się happening „Jezus też był uchodźcą”.

„Happening ma charakter pokojowego protestu, w ramach którego sprzeciwimy się polityce naszego rządu wobec uchodźców. Jest ona niespójna nie tylko z polityką Unii Europejskiej, której jesteśmy dobrowolnym członkiem, nie tylko z naukami papieża Franciszka i wezwaniem Episkopatu Polski, ale też stoi w opozycji do wielowiekowej tradycji polskiej tolerancji wobec różnych religii i kultur i naszych własnych historycznych doświadczeń, gdy szczególnie w XIX i XX w. fale emigrantów zarobkowych i uchodźców politycznych uciekały z Polski i znajdowały schronienie na prawie wszystkich kontynentach” – informują organizatorzy.

(wm)

Najnowsze

Co w Krakowie