Józef Piłsudski jest już patronem Dworca Głównego w Krakowie

Musisz przeczytać

Od dziś dworzec Kraków Główny PKP będzie nosił imię Józefa Piłsudskiego. Tak Kraków uczci pamięć marszałka w związku z 86. rocznicą jego śmierci.

 uroczystości nadania imienia wziął udział zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

W środę, 12 maja minie 86. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji, na sarkofagu marszałka w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu zostaną złożone kwiaty od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kwiaty zostaną złożone także w Urzędzie Miasta Krakowa w holu kamiennym, gdzie popiersie marszałka zostanie udekorowane biało-czerwoną flagą.

Trudno przecenić wagę związków marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front. Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku, tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie posiada też najbardziej oryginalny pomnik – kopiec Piłsudskiego. Śladów obecności marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie oraz uroczystości, w których brał udział. Wiele z nich jest upamiętnionych poprzez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące jego imię.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca