Jubileusz 140-lecia II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. „Od wspomnień do wspomnień”

Musisz przeczytać

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie rozpoczęło obchody jubileuszu 140-lecia szkoły. Najważniejsze uroczystości potrwają do 14 września. Na dzisiaj  zaplanowano Dzień wspomnień Absolwentów, natomiast jutro,14 września odbędzie się  uroczysty przemarsz wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości z orkiestrą wojskową na ul. Krupniczą do Audytorium Maximum UJ, gdzie odbędzie się gala jubileuszowa.

Obecny rok jest bardzo ważny dla społeczności i przyjaciół II Liceum. Ta niezwykła szkoła przyczyniła się do wykształcenia wielu wybitnych osób, dlatego szczególna uwaga w najbliższych dniach skupiona jest na ich działalności dla kraju i społeczeństwa, na rzecz nauki, kultury, polityki, sportu… Niewątpliwie taką zasłużoną postacią jest prof. Janusz Majewski, wybitny reżyser filmowy, pisarz i absolwent szkoły. Spotkanie z nim i projekcja filmu „Mała matura 1947” rozpoczęły tegoroczne obchody. W czasie rozmowy uczniów z reżyserem poruszone zostały tematy dotyczące doświadczeń szkolnych i politycznych młodzieży w trudnych powojennych latach. Szczególnie zainteresowały obecnych uczniów wątki autobiograficzne, które pojawiły się w filmie.

3 listopada 1883 roku, w dwusetną rocznicę zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, powołano do życia Gimnazjum, które miało nosić miano tego władcy. Nowe gimnazjum dość szybko zaczęło się rozwijać. Rosła też aktywność samych uczniów. W 1890 roku powstawały pierwsze koła samokształceniowe i rozpoczęto wydawać czasopismo związane z ruchem samorządowym – „Koleżeństwo”. Zaledwie siedem lat później w 1897 roku szkoła otrzymała na swoją działalność gmach przy ulicy Sobieskiego, w którym do dziś się funkcjonuje.

Społeczność dzisiejszego II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie uznaje datę 3 listopada 1883 r. za oficjalny początek istnienia szkoły, która na przestrzeni lat wpisała się w historię miasta i kraju, kształcąc wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki, kultury i sportu.

Z okazji 140-lecia istnienia szkoły została wydana publikacja, na którą składają się wspomnienia absolwentów II LO. Stanowi efekt współpracy II LO i Stowarzyszenia Iuvenartes. „Celem Wspomnień Absolwentów jest spojrzenie na Sobka, jak potocznie mówi się o szkole, w nieco szerszej perspektywie, a także poznanie atmosfery i zasad panujących w II Liceum w różnych okresach jego istnienia. Jesteśmy zatem zaszczycone, że na nasze zaproszenie odpowiedzieli Absolwenci, którzy ukończyli II Liceum w latach 1947–2006” – pisały na początku roku redaktorki „Wspomnień Absolwentów”.

W czwartek (14 września) rozpocznie go o godz. 8 msza św. w Katedrze na Wawelu, po czym przewidziane jest ślubowanie uczniów klas I. Następnie uformuje się pochód, który przejdzie Traktem Królewskim na płytę Rynku Głównego. W planie jest złożenie kwiatów m.in. pod Krzyżem Katyńskim i przy tablicy pamiątkowej wyjścia Sobieskiego na Wiedeń na fasadzie kościoła Mariackiego.

Uroczysty przemarsz wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości z orkiestrą wojskową zakończy się na ul. Krupniczej, gdzie w Audytorium Maximum UJ odbędzie się – w godz. 10.30-12 – uroczysty koncert pod hasłem: „Sobieszczacy i Przyjaciele” z udziałem absolwentów. Z kolei w godz. 13.30-15 zaplanowana jest sesja naukowa w auli II LO związana z poświęceniem tablicy ks. Włodzimierza Szembeka oraz wykłady Władysława Szeląga (Towarzystwo Historyczne im. Szembeków), dr. Marcina Spórny oraz dr Anny Czocher (IPN).

Patrycja Bliska 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca