Jubileuszowe 25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie przed nami. Co nas czeka?

W dniach 27-30 października w EXPO Kraków  odbędą się kolejne Targi Książki w Krakowie. W tym roku na miłośników czytania oprócz regałów pełnych książek, czekać będzie bardzo ciekawy program towarzyszący. Tegoroczna odsłona targów będzie inspirowana polskim romantyzmem.

Kraków na cztery dni zatopi się w świecie czytelnictwa, a zwiedzający będą mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkać się z ulubionymi pisarzami, zdobyć autografy i powiększyć swoje domowe biblioteczki o nowe tytuły. Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, dlatego targi po raz kolejny zaprezentują nową odsłonę. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 470 wystawców, przygotowując swoje premiery wydawnicze właśnie na targi. Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe to zapowiedź tego, na co wszyscy czekamy.

W tym roku na  targach pojawią się dwa nowe festiwale: Sobota z non-fiction i Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową. Sobota z non-fiction to wydarzenie dla fanów literatury faktu i reportażu, w czasie którego odbędą się spotkania z autorami najgłośniejszych książek faktu tej jesieni: Danutą Awolusi i Joanną Warpas, Andrzejem Kohutem, Wojciechem Orlińskim, Agatą Romaniuk, Ziemowitem Szczerkiem, Katarzyną Włodkowską. Ponadto, już poza festiwalem z Leszkiem Balcerowiczem, Piotrem M. A. Cywińskim, Anną Gacek, Marią i Janem Peszkami, Mariuszem Szczygłem oraz Piotrem Zychowiczem i Jackiem Bartosiakiem.

Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową to dwudniowy festiwal z udziałem najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki i science fiction, wśród których między innymi pojawią się Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Rafał Kosik, Paweł Majka, Radek Rak. Podczas festiwalu odbędzie się również pożegnanie Mari Lidii Kossakowskiej.

Targi kontynuują również projekty, które zyskały uznanie odwiedzających w roku ubiegłym, jak czterodniowy Festiwal Literatury Górskiej, w tym roku rozszerzony o tematykę podróżniczą. Spotkania z Tomaszem Habdasem „W szczytowej formie”, Markiem Kamińskim, Nelą Małą Reporterką, Beatą Sabałą-Zielińską, Łukaszem Superganem, Adamem Wajrakiem i Krzysztofem Wielickim z pewnością zainteresują fanów ekstremalnych przeżyć. W ramach festiwalu ratownicy TOPR i GOPR przygotują warsztaty i szkolenia dla dzieci i młodzieży. W ramach festiwalu zostaną przyznane nagrody dla Najlepszych Wydawnictw o Górach.

W bloku kryminalnym, obok spotkań z autorami takimi jak Tove Alsterdal, Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Diana Brzezińska, Wojciech Chmielarz, Marek Krajewski, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Marcin Meller, Eva Minge, Alek Rogoziński czy Olga Rudnicka, po raz pierwszy na targach w Krakowie zostanie przyznany Złoty Pocisk, wyróżnienie dla autora najlepszej powieści kryminalnej ubiegłego roku, przyznawane przez Magazyn literacko-kryminalny POCISK.

W 2022 roku nadal utrzymuje się duże zainteresowanie literaturą kobiecą. W czasie targów odbędą się spotkania autorskie z najpopularniejszymi pisarkami tego gatunku m.in. z Joanną Balicką, Penelope Douglas, Ałbeną Grabowską, Katarzyną Grocholą, K. N. Haner, Corą Reilly. Swoje książki będą również podpisywać m.in. Joanna Jax, Martyna Keller, Krystyna Mirek, Aleksandra Negrońska, Magdalena Witkiewicz, Sylwia Zandler. Literatura piękna będzie reprezentowana m.in. przez Jacka Dehnela, Petrę Dvořákovą, Romę Ligocką, Zośkę Papużankę, Dominikę Słowik, Szczepana Twardocha i Marka Zychlę.

Wyraźnie zarysowuje się nowy trend książek z kategorii Young Adult, które podbijają listy bestsellerów w Polsce. Jubileuszowe targi odwiedzą znane i lubiane autorki tej literatury, m. in. : Kasia Barlińska P.S. Herytiera, Natalia Fromuth, Marta Łabęcka, Monika Marszałek, Edyta Prusinowska, Monika Rutka, Weronika Schmidt.

Wiele wydarzeń targowych przygotowywanych jest również z myślą o młodszych czytelnikach. Odbędą się spotkania z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi takimi jak Albert Albertson, Erin Hunter, Nela Mała Reporterka i Psi Patrol. W planie są również liczne warsztaty prowadzone m.in. przez Burzę Mózgów, Egurrola Dance Studio oraz Sarę i Wikusia z Zaczarowanego Świata Sary.

Wyjątkowe atrakcje czekają na fanów planszówek. Strefa gier z roku na rok przyciąga na targi coraz większą liczbę odwiedzających. Obok nowości wydawniczych, wydawcy gier przygotowują wiele niespodzianek, w tym spotkań z osobowościami świata gier, m.in. Ignacym Trzewiczkiem z Portal Games, twórcą gier fabularnych i planszowych, w tym „Robinsona Crusoe” i „Detektywa”. Podczas Targów odbędzie się również finał plebiscytu Planszowej Gry Roku 2021. Dowiemy się, która z gier głosami graczy, zyskała miano tej najlepszej.

Dla osób, które nie będą mogły przyjechać do Krakowa, a chcą poczuć wyjątkową atmosferę, związaną z literackim świętem, targi przygotowują specjalną Wirtualną Platformę Targową, za pośrednictwem której będzie można uczestniczyć w wielu wydarzeniach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych. Wystarczy tylko w dniach 27-30 października wejść na stronę www.ksiazka.krakow.pl by wziąć udział w targachJeśli ktoś lubi formaty telewizji śniadaniowych, to w takiej konwencji w dniach 29-30 października z samego serca targów będzie nadawała także Telewizja Targowa, prowadzona przez znanych i lubianych dziennikarzy literackich – Małgorzatę Bugaj, Justynę Dżbik-Kluge, Adama Szaję i Łukasza Wojtusika.

Program targów  dostępny jest na stronie organizatora 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie