Dzień Niepodległości Ukrainy. Kraków „życzy Ukrainie zwycięstwa i pokoju. Sława Ukrainie”

Budynki miejskie w barwach flagi narodowej Ukrainy, Art-Piknik i widowisko teatralne w Łaźni Nowej. Tak Kraków będzie obchodził Dzień Niepodległości Ukrainy. W tym roku  31. rocznicę odzyskania niepodległości przyszło świętować Ukrainie w warunkach wojny.

 – Przypadającą w tym roku 31. rocznicę odzyskania niepodległości przyszło świętować Ukrainie w warunkach wojny. Nikt z nas się nie spodziewał, że w XXI wieku w Europie będziemy musieli ponownie stawiać czoła wyzwaniu wojny. Pozostające w cieniu rosyjskiej agresji zbrojnej, tegoroczne obchody Dnia Niepodległości Ukrainy mają wydźwięk tragiczny, ale także – jak głęboko wierzymy – symboliczny – informuje urząd miasta. 

Na oficjalnej stronie urzędu miasta Krakowa pojawiły się życzenia zwycięstwa i pokoju dla naszych wschodnich sąsiadów.

– Życzymy naszym ukraińskim partnerom i przyjaciołom zwycięstwa i upragnionego pokoju. Przekazujemy im wyrazy nieustającej solidarności i naszego wsparcia. Sława Ukrainie! – życzy krakowski magistrat.

Dzień 24 sierpnia upamiętnia  uchwalenie przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 r. Dzień ten uważany jest więc za datę powstania dzisiejszej Ukrainy. Dzień swojego najważniejszego święta narodowego Ukraińcy zwykli świętować hucznie i kolorowo! Chociaż oficjalnie Dzień Wyszywanki – święto najważniejszego elementu ukraińskiego stroju narodowego, czyli haftowanej koszuli – przypada 21 maja, to właśnie Dzień Niepodległości jest dla Ukraińców główną okazją do zaprezentowania się w niej. Używane w wyszywance wzory i kolory różnią się w zależności od regionu Ukrainy, ale niezmiennie zachwycają i cieszą oko. W haftowanych ornamentach zawarte są znaki dające moc i chroniące człowieka przed złem. W święto narodowe wyszywanka króluje nie tylko na ulicach ukraińskich miast, ale także na salonach i… w pop-kulturze.

Jutro po zmroku, w barwach narodowych Ukrainy – na niebiesko i żółto – podświetlona zostanie kładka im. o. Bernatka na Podgórzu. W godzinach 20:40-21:15 kolory Ukrainy zobaczymy na TAURON Arenie Kraków – obiekcie, który od samego początku wojny kojarzony jest z pomocą ukraińskim uchodźcom. Od pierwszych dni konfliktu w barwach Ukrainy podświetlana jest także wieża telewizyjna firmy Emitel na krakowskich Krzemionkach. Stojący na podwórzu krakowskiego magistratu pomnik ukraińskiej księżniczki Anny Jarosławny – dar dla krakowian od miasta Kijów – także zostanie 24 sierpnia udekorowany ukraińską wstęgą.

Trwa również Art-Piknik. To kulturalno-integracyjne wydarzenie odbywa się w Krakowie raz piaty i jest organizowane przez Fundację Widowisk Masowych wraz z partnerami. W ramach licznych atrakcji, zaplanowanych od 20 do 25 sierpnia, Ukraińcy będą wspólnie z krakowianami świętować 30-lecie swojej niepodległości. Program Art-Pikniku znajdziecie na końcu tekstu.

Jutro Teatr Łaźnia Nowa i Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii przygotowały wydarzenie pt. „Bajkowy kraj”, podczas którego najmłodsi uczestnicy Bulwar[t]u Sztuki będą mogli poznać bohaterów ukraińskiej mitologii i bajek. 

W spotkaniu weźmie udział Inesa Dolenyk, poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci, członkini Krajowego Związku Pisarzy Ukrainy, która przyjechała do Krakowa wiosną i razem ze swoim mężem – Wolodymirem Stetsiukiem zamieszkała w Domu Utopii.

− Podczas spotkania posłuchamy historii, o miłości, przyjaźni i nadziei, które dają siłę dzieciom i dorosłym pod każdą szerokością geograficzną – mówią organizatorzy wydarzenia.

Uczestnicy spotkania, które rozpocznie się o godz. 17.00 w Ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa, otrzymają słoneczniki ofiarowane specjalnie na tę okazję przez Fundację Aeris Futuro i będą mogli spróbować ukraińskich słodyczy.

− Zachęcamy również mieszkańców Krakowa do przyniesienia słodyczy, które zostaną przekazane do Centrum Wielokulturowego w Krakowie wspierającego osoby, które musiały opuścić swoje domy z powodu wojny w Ukrainie – dodają organizatorzy.

W programie wydarzenia nie zabraknie także propozycji przygotowanych dla dzieci.

– Z myślą o najmłodszych uczestnikach naszego spotkania przygotowaliśmy zabawę. W Ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa zostaną ukryte słoiczki z imionami bohaterów mitologii i bajek. Dzieci będą musiały te słoiczki odszukać, a później wspólnie odczytamy historie odnalezionych postaci – mówi Inesa Dolenyk.

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim i będzie tłumaczone na język polski

 

 

PROGRAM ART-PIKNIKU 2022

24.08.2022 Dzień odzyskania Niepodległości Ukrainy

Kawiarnio-księgarnia NIĆ

Wystawa od Mosaic
19:00 – 22:00 Wieczór piosenki ukraińskiej
Planty

10:00 – 18:00 Foto strefa w stylu etno
Barbakan

12:00 – 16:30 – muzyczne wydarzenia do Dnia odzyskania Niepodległości Ukrainy /szczegóły wkrótce/

25.08.2022

Kawiarnio-księgarnia NIĆ

Wystawa od Mosaic
20:00 – Pokaz ukraińskiego filmu niemego „Chleb” z żywą muzyką od zespołu „Cho na pole”
21:00 Zamknięcie Art-Pikniku
Planty

10:00 – 18:00 Foto strefa w stylu etno
12:00 – 16:00 InfoPunkt od Fundacji Zustricz
Barbakan

12:00-14:00 Warsztaty „Malowanie metodą Petrykivka” /zapisy przez stronę Muzeum Krakowa/
14:00-16:00 Warsztaty „Lalka motanka” /zapisy przez stronę Muzeum Krakowa/
18:00 – 19:30 Koncert ProBass

Najnowsze

Co w Krakowie