Już dziś pierwsza taka operacja w Krakowie

Musisz przeczytać

Krakowscy lekarze idą z duchem czasu. Dziś wszczepią czterem pacjentom najmniejszy rozrusznik na świecie. Nowy stymulator jest nie tylko mniejszy niż dotychczasowe urządzenia, ale nie posiada również kabli, co wpływa na zmniejszenie ryzyka powikłań. Cena może jednak przerażać – nowy rozrusznik kosztuje bagatela 35 tys. złotych.

Nowatorska operacja zostanie przeprowadzona w krakowskim Szpitalu Jana Pawła II. Nowoczesny rozrusznik otrzyma czwórka wybranych przez lekarzy pacjentów. Urządzenie ma odmienić ich życie, sama operacja i użytkowanie rozrusznika będzie o wiele łatwiejsze niż przy tradycyjnych stymulatorach.

Rozrusznik nie posiada licznych kabli i drucików, które często ulegały zniszczeniu i pacjent ponownie musiał wracać na stół operacyjny. Sam zabieg także jest zdecydowanie mniej inwazyjny, gdyż nowoczesny stymulator wszczepiany jest jedynie przez małe nacięcie a sama operacja trwa tylko pół godziny. Dodatkowo pacjenci nie będą musieli obawiać się już zawrotów głowy i niespodziewanej utraty przytomności.

Stymulator ma działać bezobsługowo przez dziesięć lat. Jego wszczepienie jest całkowicie refundowane, ale koszt to aż 35 tys. złotych, podczas gdy tradycyjny rozrusznik kosztował zaledwie 2,4 tys.

Nowe urządzenia były już wszczepiane w Polsce w szpitalach w Katowicach oraz w Poznaniu.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca