Już jest. Pojawiła się pierwsza choinka w Krakowie

Niecałe pięć tygodni przed świętami Bożego Narodzenia na placu przed Galerią Krakowską  stanęła choinka.

Jeśli myślicie, że do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze wiele czasu to możecie być w błędzie! Pierwsza choinka w Krakowie już stoi. Galeria Krakowska przypomina klientom o nadchodzących świętach. Na dziesięć dni przed końcem listopada, przed głównym wejściem na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego stanęła wysoka na kilkanaście metrów choinka.  Świąteczne elementy wystroju znajdują się też w środku centrum handlowego.

Wkrótce na ulicach Krakowa pojawi się więcej świątecznych iluminacji. Nie zabraknie również tradycyjnej żywej choinki na płycie Rynku. Uroczyste rozświetlenie 15-metrowego drzewka nastąpi w sobotę, 2 grudnia o godzinie 16.30. W Krakowie o tej porze zmrok zapada koło godziny 16, więc jak co roku będzie to niezwykłe widowisko. Na razie urząd miasta nie zdradza więcej szczegółów. Nie wiemy jak duże będzie drzewko ani jakie ozdoby się na nim pojawia.

Wskazówką może być zeszłoroczne drzewko. Miało około 15 metrów wysokości. Ozdoby na drzewku nawiązywały do do wawelskich arrasów – wśród nich znalazło się 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód. Do tego ponad 26 tysięcy energooszczędnych światełek, które pobierały – jak tłumaczył magistrat – mniej energii od domowego czajnika.

W tym roku mniejsze choinki staną również w kliku krakowskich dzielnicach. 10-metrowe drzewka pojawią się na rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym i na placu Wszystkich Świętych. Dodatkowo w ścisłym centrum, Sidzinie, na Wzgórzach Krzesławickich i przy rondzie Maczka oraz Hipokratesa oświetlonych zostanie kilka drzew.

Ponownie ja w zeszłym roku, pojawią się świetlne rzeźby zwierząt. Motywem wiodącym będą wzory inspirowane ikonografią wawelskich arrasów. – Dla zachowania spójności kolorystycznej iluminacja utrzymana jest w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązuje do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy – informuje urząd miasta. Na ulica miasta pojawią się jelenie, wielbłądy, żyrafy i rajski ptak, a także różnego rodzaju motywy roślinne. Będzie można je zobaczyć na placach i ulicach w centrum Krakowa.

Patrycja Bliska 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie