Omiń paraliż na południu Krakowa!

Kierowcy – przygotujcie się na potężne utrudnienia i paraliż komunikacyjny w rejonie skrzyżowania ul. Wielicka – Powstańców Wielkopolskich – Powstańców Śląskich. Od jutra (12 marca) rusza tam kolejny etap budowy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Dla kierowców oznacza to zmiany i ograniczenia w organizacji ruchu, a ZIKiT ostrzega: nie unikniemy utrudnień.

Najważniejszą zmianą w organizacji ruchu będzie całkowite zamknięcie dla ruchu estakady im. Obrońców Lwowa nad ul. Wielicką i zamknięcie lewoskrętu z ul. Powstańców Śląskich w ul. Limanowskiego. Kierowcy chcący przejechać od strony Łagiewnik w kierunku Nowej Huty będą musieli korzysta więc z pasa ruchu na wprost przez skrzyżowanie ul. Wielicka – Powstańców Wielkopolskich – Powstańców Śląskich. To oznacza konieczność stosowania się do sygnalizacji świetlnej i z pewnością wydłuży podróż kierowców o co najmniej kilka minut.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Wielicka - Powstańców Śląskich - Powstańców Wielkopolskich
Organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Wielicka – Powstańców Śląskich – Powstańców Wielkopolskich

Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców będzie wprowadzenie na ul. Powstańców Śląskich buspasa, co oznacza zwężenie drogi w stronę Nowej Huty do zaledwie jednego pasa. Drugi pas w końcowym odcinku ulicy, będzie służył kierowcom chcącym skręcić w prawo w ul. Wielicką. Kierowcy zmierzający od Łagiewnik w kierunku Podgórza będą musieli po przejechaniu skrzyżowania na wprost zawrócić i następnie z ul. Powstańców Wielkopolskich skręcić w prawo w ul. Limanowskiego.

Komunikacja miejska bez zmian

Prace prowadzone przy budowie łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki, nie spowodują żadnych utrudnień dla komunikacji miejskiej na ul. Wielickiej. Dzięki temu pasażerowie będą mogli korzystać z komunikacji tramwajowej. – Zachęcamy krakowian, aby na czas remontu wybrali komunikację miejską. Ponieważ prace nie wprowadzą utrudnień na ul. Wielickiej, tramwaje będą kursować bez zmian – mówi Michał Pyclik z ZIKIT-u.

Prace, które rozpoczną się w sobotę, są już kolejnym etapem budowy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki, która ma na celu skrócenie czasu podróżowania na trasie Kraków – Skawin i Kraków – Zakopane o około 15 minut. PKP PLK chce zdążyć z zakończeniem prac w tym etapie budowy, przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca będą odbywały się w Krakowie. Estakada będzie zamknięta przez co najmniej trzy miesiące.

Na ratunek

Kierowcy chcący uniknąć stania w kilometrowych korkach, mogą korzystać z kilku wariantów objazdu skrzyżowania ul. Wielicka – Powstańców Śląskich – Powstańców Wielkopolskich.
Osoby wjeżdżające do Krakowa od obwodnicy autostradowej A4, zamiast korzystać ze zjazdu „Łagiewniki” powinni kierować się na wschodni odcinek obwodnicy S7, a następnie ulicami: Tadeusza Śliwiaka – Christo Botewa – Rybitwy – Jana Surzyckiego – Lipska – Kuklińskiego do ul. Nowohucka i dalej w kierunku Nowej Huty.
Drugim wariantem jest szukanie objazdu przez ul. Tadeusza Śliwiaka – Półłanki – Klasztorna – Longinusa Podbipięty – Sołtysowska lub ul. Klasztorną bezpośrednio do DK79.
Mieszkańcy Kurdwanowa szukający alternatywnej trasy do Nowej Huty mogą wybierać objazd przez ul. Cechową – Rżącką – Kosocicką – Mała Góra – Bieżanowska – Półłanki i dalej w kierunku Nowej Huty.

 

(pt)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie