Już w lipcu stanie nowa wieża widokowa na Mogielicy

Stalowa, trwała konstrukcja zastąpi zniszczoną, drewnianą wieżę widokową na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego. Nowa wieża na Mogielicy ma być gotowa już w lipcu.

Wszystko dzięki porozumieniu gmin Dobra, Kamienica i Słopnice, Powiatu Limanowskiego oraz wsparciu finansowemu samorządu województwa. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek, 3 marca 2022 roku, marszałek Witold Kozłowski, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga i wicestarosta powiatu limanowskiego Agata Zięba, wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski i wójt gminy Słopnice Adam Sołtys. W spotkaniu uczestniczyli również radny województwa Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej oraz radny województwa Robert Bylica.

Nowa, stalowa wieża widokowa na Mogielicy będzie mieć niemal 23 metry wysokości. Konstrukcję zakończoną czterospadowym dachem uzupełnią drewniane elementy. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na kwiecień lub maj. Pierwsi turyści będą mogli skorzystać z atrakcji już w lipcu.
Łączny koszt inwestycji to niemal 1 mln złotych. Zgodnie z szacunkami ok. 945 tys. zł pochłonie sama budowa konstrukcji, ok. 35 tys. zł sporządzenie niezbędnej dokumentacji technicznej, ok. 14 tys. zł nadzór inspektorski. Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił przeznaczyć na ten cel kwotę 300 tys. złotych. Pozostałą część dołożą gminy Dobra, Kamienica i Słopnice. Wsparcie zadeklarował także Powiat Limanowski.

Obecnie na szczycie Mogielicy stoi drewniana wieża, która powstała w 2008 roku. Koszt jej budowy w 80 proc. pokryło Województwo Małopolskie. Niestety, od niemal dwóch lat obiekt jest niedostępny dla turystów. Przeprowadzony w 2020 roku przegląd techniczny wykazał bowiem, że wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne, jakie panują na wysokości ponad 1170 m n.p.m., doprowadziły do zniszczenia głównych słupów nośnych. Konieczna jest ich wymiana.

Fot. malopolska.pl

– Beskid Wyspowy ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej i narciarskiej. Cieszę się, że już w lipcu turyści odwiedzający Beskid Wyspowy znów będą mogli skorzystać z wieży na Mogielicy, która jest jednym z najstarszych punktów widokowych w regionie – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie