Biznes

Kalkulatory kredytowe – czy warto im ufać?

Polacy chętniej i częściej zaciągają kredyty, rozważnie podchodząc do tego rodzaju wsparcia finansowego. Większość dokładnie analizuje swoją sytuację materialną oraz szacuje całkowity koszt kredytu, wykorzystując internetowe kalkulatory. Czy takim narzędziom można ufać?

Kalkulator kredytowy to wygodne narzędzie, dzięki któremu można szybko określić orientacyjne koszty zaciąganego zobowiązania. Wystarczy podać konkretne parametry, żeby otrzymać informację zwrotną na temat wysokości raty i całkowitej kwoty do spłaty.

Kalkulator kredytowy – jak to działa?

Zasada działania takiego narzędzia jest prosta, ponieważ ogranicza się do odpowiedzi na kilku pytań zawartych w formularzu. W kalkulatorze kredytu gotówkowego mogą to być takie pytania jak np. cel przeznaczenia pieniędzy, wnioskowana kwota, okres kredytowania, źródło dochodu, wysokość dochodu. Odpowiadając na wszystkie pytania, otrzymujesz informację o kredytach gotówkowych spełniających Twoje potrzeby i oczekiwania. Potem nie pozostaje nic innego jak wybrać najbardziej dopasowaną ofertę i złożyć wniosek w konkretnym banku.

W takim sam sposób wyliczana jest każda oferta kredytu mieszkaniowego na finanse.rankomat.pl, a także kredyt samochodowy czy inny.

Kalkulator kredytowy – wiarygodne źródło informacji, ale…

Kalkulator kredytowy jest wiarygodnym narzędziem, dzięki któremu możesz otrzymać informację o ofertach dostosowanych do Twoich wymagań. Warto jednak mieć świadomość, że to tylko narzędzie – nie jest w stanie zweryfikować poprawności Twoich danych. Jeżeli celowo zawyżasz dochody, algorytm nie będzie w stanie tego wyłapać – przedstawi konkretne oferty spełniające warunki. Taka analiza nie będzie jednak rzetelna z uwagi na podanie nieprawdziwych informacji.

Dane uzyskane z kalkulatora nie będą też podstawą do ubiegania się o konkretny kredyt w wybranym banku. Trzeba bowiem pamiętać, że bank – w momencie składania wniosku – we własnym zakresie analizuje zdolność kredytową oraz inne parametry decydujące o przyznaniu kredytu.

Z kalkulatora kredytowego warto korzystać za każdym razem, gdy chcesz zaciągnąć kredyt bankowy. Takie narzędzie pomoże określić Twoje szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Jeżeli bowiem kalkulator wskaże, że Twoje dochody są zbyt niskie, by ubiegać się o tak wysoką kwotę, wystarczy ją zmniejszyć. Dzięki temu unikniesz rozczarowania odmowną decyzją banku.

/artykuł sponsorowany/