Kandydat na bubla roku? Co dopiero wyremontowane przejście znów wymaga remontu! [zdjęcia]

fot. Krzysztof Kwarciak
W przejściu podziemnym przy Jubilacie przecieka dach, a przebudowa zaczyna przypominać remontowy bubel. – Woda gromadzi się w podwieszeniu sufitu i może uszkodzić świeżo wyremontowaną konstrukcję. Urzędnicy popełnili błąd przy planowaniu inwestycji – alarmuje Krzysztof Kwarciak, radny Dzielnicy VII Zwierzyniec.
 
Remont trwał miesiącami, a mieszkańcy z utęsknieniem czekali na jego zakończenie. Tymczasem okazuje się, że przejście może nadawać się do kolejnej przeróbki!
 
– Sufit przecieka w wielu miejscach. Po intensywnych opadach woda leje się strumieniami. Aby zabezpieczyć przejście konieczne jest położenie izolacji. Według urzędników Zarządu Dróg Miasta Krakowa prace można wykonać tylko od góry. W tym celu trzeba będzie rozebrać nawierzchnię al. Krasińskiego i rozkopać zieleniec, który rozdziela dwa pasy jezdni – informuje Kwarciak.
 
Wiedziano wcześniej?!
 
Według radnego podobno już wcześniej wiedziano o tym problemie, a mimo to podjęto decyzję, że najpierw należy wyremontować przejście, a dopiero w przyszłości wykonać izolację.
 
 

– Ciężko zrozumieć czemu prace zostały zaplanowanie w takiej kolejności. To tak jakby wyposażać wnętrza domu przed zbudowaniem dachu. W dodatku nawierzchnia na al. Krasińskiego została wymieniona w 2016 roku. Gdyby chronologia działań była inna, to może udałoby się uniknąć rozkopywania nowej jezdni – uważa Kwarciak.

Radny twierdzi, że na razie nie został określony termin wykonania izolacji. Uważa, że może to potrwać nawet kilka lat i dlatego apeluje o jak najszybsze zabezpieczanie konstrukcji i naprawę innych niedociągnięć. Jakich?

Główną z nich jest brak pokrycia ścian powłoką ,,antygrafii”, więc w efekcie w wielu miejscach pojawiły się już bohomazy.
 
– Sprayu nie da się usnąć w 100 proc. Płyty kamienne pilnie powinny zostać pokryte powłoką ,,antygraffiti”, bo warto starać uratować się to, co jeszcze można – apeluje Kwarciak.
 
Były uwagi i cisza
 
Radny podkreśla, że przedstawiciele dzielnicy podczas odbioru zgłosili wiele uwag, które dotyczyły usterek.
 

– Wykonawca był związany zakresem inwestycji. Dlatego za brak izolacji i niezastosowanie powłoki ,,antygraffiti” ponoszą winę urzędnicy ówczesnego ZIKiT-u, który zlecał prace – uważa Kwarcika.

Odpowiedź urzędników

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu został zlikwidowany, a jego obowiązki przejął Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zapytaliśmy urzędników o powyższe zarzuty. Oto odpowiedź:
 

„Remont przejścia podziemnego przy Jubilacie i wymiana izolacji to dwa różne zadania. Przyczyną przecieków jest uszkodzenie izolacji przeciwwilgociowej nad przejściem podziemnym. Wymiana izolacji wymaga zdjęcia warstw bitumicznych i prawdopodobnie betonowej warstwy ochronnej, wymiany starej papy położonej na lepiku i położenie nowej warstwy izolacyjnej termozgrzewalnej i odtworzenie warstw ochronnych i nawierzchniowych. To wiąże się z wprowadzeniem ograniczeń w ruchu pojazdów na ATW.

Z uwagi na roboty toczące się w tym okresie w mieście – prace inwestycyjne PKP, Trasa Łagiewnicka, prace nakładkowe i remontowe, gestorów mediów, podjęto decyzję, że prace związane z izolacją zastaną przeprowadzone w tym roku, że kluczowe jest utrzymanie ruchu na Alejach w pełnej przepustowości komunikacyjnej.

W ramach bieżącego utrzymania, planowane są prace w 2 etapach: 
– w II kwartale br. wymiana izolacji pod istniejącym zieleńcem przy odpowiednich warunkach pogodowych;
– w okresie wakacyjnym, w którym natężenie jest mniejsze, roboty na pasach jezdni.

Remont przejścia zakładał wyposażenie go w windy – dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, zmiany okładziny, naprawę sufitu. Ściany zostały pokryte granitem (materiałem łatwym w utrzymaniu czystości). Obiekt został odebrany 27 grudnia 2018 roku. 

Jeśli chodzi o graffiti jesteśmy w kontakcie z wykonawcą i doprowadzimy do jego usunięcia.

Dziś na koniec dnia Dyrektor ZDMK podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli realizacji tego zadania. 
W nowej strukturze ZDMK – połączony pion inwestycji i utrzymania dróg pozwoli na lepszą koordynację prac inwestycyjnych i utrzymaniowych” – napisał do nas ZDMK.

Śladem naszej publikacji. Przejście podziemne przy Jubilacie znów idzie do remontu

 
 
jn

Zobacz także