Kartka z kalendarza. 12 września. Bez niego kulturalny Kraków byłby zupełnie inny…

Fot. KRKnews

12 września 2020 roku świętowałby swoje 90. urodziny. Przyciągał artystów i zwykłych ludzi, już za życia stał się legendą krakowskiego świata artystycznego. Piotra Skrzyneckiego będzie dziś wspominać jego ukochana Piwnica Pod Baranami. Ale każdy może sobie przypomnieć postać, który miała tak wielki wpływ na życie kulturalne pod Wawelem i bez której kulturalny Kraków byłby zupełnie inny

Piwnica pod Baranami już w styczniu ogłosiła cały rok 2020 rokiem Piotra Skrzyneckiego. Artyści związani z kabaretem, który założył i któremu liderował Piotr Skrzynecki, zapraszają na „Koncert dla Piotra S.”. – Kto się chce poczuć wolnym i spełnionym niechaj przybędzie na nasz jedyny i niepowtarzalny koncert dedykowany Piotrowi Skrzyneckiemu w 90. rocznicę jego urodzin, który odbędzie się 12 września 2020 roku, o godz. 19.00 w Operze Krakowskiej. Będzie kolorowo, czasem ekstrawagancko, zabawnie i nostalgicznie – zapowiadają artyści Piwnicy pod Baranami.

Ciekawi anegdot z życia piwnicznego lidera mogą sięgnąć po opowieści zebrane przez Krakowskie Forum Kultury w ramach akcji „Każdy ma swoją opowieść o Piotrze S.”. Te swoje opowieści przedstawiają osoby związane z Piwnicą pod Baranami. Artystę wspominają Joanna Olczak-Ronikier, Ola Maurer, Leszek Wójtowicz, Sebastian Kudas, Dorota Ślęzak, Miki Obłoński, Jan Nowicki i Michał Półtorak.

Wspomnienia o Piotrze Skrzyneckim można znaleźć na http://krakowskieforum.pl/90-lat-piotra-s/. Naprawdę warto przeczytać. Choć nie ma tam wspomnień Agnieszki Osieckiej, to pada tam jej niezwykłe zdanie o Piotrze Skrzyneckim: „On nigdy się nie urodził i nigdy nie umrze”.

(GS)

Zobacz także