Kartka z kalendarza – 19 stycznia. Pamiętacie, co było 16 lat temu?

fot. gddkia.gov.pl

Dziś w kartce z kalendarza kilka rocznic. Każdy może wybrać sobie taką, która mu odpowiada. Jedno wydarzenie większość z nas chyba pamięta.

1933 – otwarcie czwartego mostu na Wiśle w Krakowie, nazwanego mostem Józefa Piłsudskiego. Kto wie, ile dziś mamy mostów? Odpowiedź – mamy 12 mostów drogowych przerzuconych prze Wisłę. 3 kolejowe

1934 – na gmachu krakowskiej Poczty Głównej zainstalowano elektryczny zegar świetlny. Przez dziesięciolecia zegar Poczty Głównej mierzył czas wielu krakowianom. Do casu aż każdy dostał zegarek w telefonie komórkowym.

1935 – do Krakowa przyjechał na dwa dni Ernst Zörner, nadburmistrz Drezna, późniejszy niemiecki komisarz Krakowa. Można powiedzieć, że w czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję prezydenta naszego miasta.

1975 – zmarł Kazimierz Wyka, historyk i krytyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pięć lat później W 1980 prezydent miasta Krakowa ustanowił literacką Nagrodę im. Kazimierza Wyki, przyznawana do dziś.

2005 – paraliż komunikacyjny w Krakowie spowodowany obfitymi opadami śniegu. Skala kłopotów była tak duża, że ten paraliż, który przecież wielu z nas pamięta, przeszedł już do historii. Myślicie, że już nigdy nie będzie większego?

Redakcja KRKnews

Zobacz także