Kartka z kalendarza – 20 stycznia. Kraków wygrał z Gnieznem

fot. Pixabay

20 stycznia 1320 roku odbyła się pierwsza koronacja władcy Polski. Do koronacji Władysława Łokietka i jego żony Jadwigi doszło w starej romańskiej katedrze na Wawelu. W ten sposób Kraków wygrał z Gnieznem organizację ważnej uroczystości i stał się stolicą naszego kraju.

Koronację Łokietka na Wawelu traktujemy jako symbol początku (jednego z wielu) naszej niezależności i wielkości. Przecież potem przez wieki Wawel był miejsce narodzin i zgonów kolejnych królów Polski. Ale warto pamiętać, że zgodę na to, by władca Polski nosił koronę, wydał papież. A to oznaczało uzależnienie naszego kraju od Stolicy Apostolskiej – polityczne i finansowe.

Sam wybór Krakowa na koronacje Łokietka wynikał głównie z tego, że ówczesny władca Polski nie bardzo ufał możnowładcom z Wielkopolski i bezpieczniej czuł się w Krakowie. Rezygnacja z Gniezna też była decyzją polityczną, tak jak po kilku kolejnych stuleciach – przeniesienie stolicy z Krakowa do Warszawy.

Dziś Kraków – dzięki wydarzeniom z 20 stycznia 1320 roku – cieszy się mianem królewskiego miasta, ale chyba nie płacze po odebraniu mu statusu stolicy…

Redakcja KRKnews

Zobacz także