Kartka z kalendarza. 30 grudnia. Most, który zamienił się w kładkę

Most Podgórski – litografia Franza Josefa Sandmanna z ok. 1850 (fot. Wikipedia)

W dzisiejszej kartce z kalendarza historia mostu, który już nie istnieje. Ale nadal ma swoje miejsce na mapie Krakowa – bo na jego dawnych przyczółkach posadowiona jest kładka Bernatka. A ją przecież wszyscy znamy…

29 grudnia 1850 roku w Krakowie oddano do użytku most Podgórski. Ta przeprawa przez Wisłę funkcjonowała przez 75 lat, do roku 1925. Ale w tym miejscu od wielu stuleci istniały mosty umożliwiające przejście suchą stopą z jednej strony rzeki na drugą.

Pierwszy powstał w 1335 roku, po lokacji Kazimierza. W dokumentach można znaleźć adnotacje, że w 1665 roku Szwedzi spalili stojący w tym miejscu most drewniany. Potem zastąpiono go dziwną, jak na dzisiejsze czasy konstrukcją. Był to most pływający, ułożony z połączonych, pływających na wodzie belek. W latach 1802-1813 stał w tym miejscu most Karola. Zniszczyła go powódź z 1813 roku.

Budowę właściwego mostu Podgórskiego rozpoczęto w 1844 roku, zakończono ją w 1850. Inwestycja była realizowana przy użyciu maszyny parowej, co sprawiało, że była to na owe czasy inwestycja – jakbyśmy dziś powiedzieli – innowacyjna.

Już przed wybuchem I wojny światowej most Podgórski był w kiepskim stanie, a po wojnie zastąpiono go do dziś istniejącym mostem Piłsudskiego.

Stary most miał swój krótki epizod jak kładka. W 1925 roku most Podgórski rozebrano i zastąpiono go drewnianą kładką. Za przejście po niej pobierano opłaty.

fot. Krakow.pl

Dziś na starych przyczółkach mostu Podgórskiego stoi kładka Bernatka. Przejście przez nią jest bezpłatne…

Redakcja KRKnews

Zobacz także