Kartka z kalendarza. 5 grudnia – rocznica urodzin i ważnego meczu

5 grudnia większość z nas czeka już na 6 grudnia, czyli na Św. Mikołaja. Ale właśnie dziś obchodzimy jedną ważną i drugą ciekawą rocznicę.

Ta ważna to oczywiście rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. 153 lata temu, 5 grudnia 1867 r., w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się późniejszy komendant Legionów, naczelnik państwa i naczelny wódz Armii Polskiej oraz pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Z tej okazji dziś o godz. 12.00 przed krakowskim pomnikiem Piłsudskiego zostanie złożona okolicznościowa wiązanka kwiatów. W upamiętnieniu rocznicy urodzin marszałka weźmie udział Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, dziedziczący tradycje i barwy Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego z lat 1919-1922.

Druga rocznica jest związana z wczorajszymi derbami. 5 grudnia 1948 roku w dodatkowym meczu o mistrzostwo Polski w piłce nożnej Cracovia pokonała Wisłę Kraków 3:1. Jak już wiemy, wczoraj wieczorem 200. derby zakończyły się remisem, byłe emocjonujące i dramatyczne.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie