Kaszanka, pierogi i sok jabłkowy na liście…

Musisz przeczytać

Podroby z Proszowic (kaszanka, głowizna i pasztet), pierogi z fasolą Piękny Jaś oraz sok jabłkowy z doliny Łososiny dołączą do zacnego grona małopolskich produktów tradycyjnych. Obecnie na tej liście znajdują się 174 produkty z Małopolski (między innymi Obwarzanek Krakowski, Jabłko Łąckie czy Chleb Prądnicki). To daje naszemu regionowi miejsce na drugim stopniu podium pod względem liczby produktów regionalnych. Więcej ma tylko województwo podkarpackie.

Kto może zostać wpisany na listę? Producenci tradycyjnych wyrobów, za które uważa się produkty wytwarzane, od co najmniej 25 lat. Podstawą rejestracji jest tradycja wytwarzania i szczególna oraz niepowtarzalna jakość związana z historycznie ugruntowanymi przepisami, metodami produkcji i sposobami przetwarzania, które gwarantują wysoką jakość otrzymanego produktu.

Kandydaci

Kaszanka i pasztet, wyrabiane tradycyjną metodą, do lat nie zmienianą i pilnie strzeżoną. Za Podroby Proszowickie wytwarzane są w firmie E.W. BUCKI s.c. Elżbieta Bucka & Waldemar Bucki. Jak zapewniają właściciele, do produkcji wędlin, zawsze używają tylko naturalnych składników.

Pierogi z fasolą Piękny Jaś produkuje firma Fasolowe Królestwo pani Janiny Molek. Przypomnijmy, że Piękny Jaś jest uprawiany na Sądecczyźnie od XVII wieku. Pierogi robione przez panią Janinę są w dwóch wersjach: na słono (fasola z czosnkiem i smażoną cebulą) i na słodko (fasola z masłem i cukrem – opcjonalnie: kakao i bakalie)

Sok jabłkowy z doliny Łososiny jest wytwarzany od kilkudziesięciu lat. Główne odmiany jabłek służące do produkcji to: Jonagold, Szampion, Boskoop, Goldstar, Golden Delicious, Idared, Ligol, Elise i Gal. Jak zapewniają producenci – z 1 kg owoców powstaje 0,7 litra soku.

Oni już są

Nie sposób wymienić wszystkich ze 174 tradycyjnych produktów z małopolski. Warto jednak pamiętać m. in o: tradycyjnych lodach w Nowym Targu, podhalańskim wspaniałym buncu, bryndzy podhalańskiej, żentycy, oscypku, kiełbasie lisieckiej, karpiu zatorskim, pstrągu ojcowskim, charsznickiej kapuście, śliwce suskiej sechlońskiej, jabłku łąckim, obwarzanku krakowskim i wielu wielu lokalnych produktach, od lat robionych w taki sam sposób.

Lista Produktów Tradycyjnych to swego rodzaju przewodnik po regionalnej kuchni naszego kraju. Każdy region Polski ma swoje stare przepisy, od lat nie zmieniane sposoby wytwarzania a także wyjątkowe walory produktów, charakterystyczne dla miejsca wytwarzania. Ostateczną decyzję w sprawie wpisania kolejnych tradycyjnych małopolskich produktów na listę podejmie minister rolnictwa.

bg

fot. malopolska.pl

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca