Architekt Katarzyna Urbańska została małopolskim konserwatorem zabytków. Nominację na urząd odebrała z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.
– To dla mnie szczególny dzień. To także szczęśliwy dzień dla Krakowa i całej Małopolski. Mam zaszczyt wręczyć Pani Katarzynie Urbańskiej akt powołania na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. W moim i Pana Wojewody przekonaniu ta kandydatura jest idealna na czasy, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Zadanie przed Panią Konserwator jest dość trudne. W Krakowie bowiem doszło niemal do destrukcji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Teraz czas nadrobić zaległości. Zabytki trzeba chronić w sposób mądry i odpowiedzialny. Jestem pewien, że Pani Urbańska doskonale poradzi sobie z tym zadaniem – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
Mgr inż. arch. Katarzyna Urbańska jest absolwentką Politechniki Krakowskiej (kierunek: architektura i urbanistyka) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (studia podyplomowe: pośrednictwo w obrocie nieruchomościami). W ostatnim okresie pracowała w Zarządzie Inwestycji Miejskich w Krakowie jako starszy specjalista w Dziale Inwestycji Kubaturowych, gdzie nadzorowała i koordynowała procesy inwestycyjne dla określonych zadań.
– Dziękuję za tę nominację. Mam nadzieję, że sprostam tym wymaganiom. Chciałam Państwu powiedzieć, że praca w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków była moją pierwszą pracą i myślałam o niej, już będąc na studiach. Przez te 15 lat pięłam się do stanowiska kierownika wydziału, gdzie mogłam w końcu pokazać, na co mnie tak naprawdę stać. Niestety stało się, jak się stało i w tym momencie jesteśmy na tym etapie, że praktycznie trzeba odbudować urząd od samego początku – mówila nowa konserwator zabytków.
Wśród swoich osiągnięć zawodowych ma prowadzenie wieloletnich projektów związanych z rewitalizacją obiektów zabytkowych, w których koordynowała pracę zespołów, wskazywała właściwe rozwiązania w zakresie zachowania elementów zabytkowych, rozwiązań konstrukcyjnych, doboru materiałów/kolorystyki, formy rekonstruowanych elementów itp. (m.in. Pałac Krzysztofory, Muzeum Czartoryskich, Zamek w Zatorze, Muzeum Sukiennice, Pałac Czapskich, kościół pw. Św. Piotra i Pawła w Krakowie, Synagoga Stara w Krakowie, Synagoga Kupa w Krakowie, kamienice mieszczańskie i inne). Zajmowała się także kształtowaniem sylwety obszaru Starego Miasta, Kazimierza, Starego Podgórza poprzez uzgadnianie formy, materiału i kolorystyki budynków, ulic, placów, wnętrz urbanistycznych oraz infrastruktury technicznej. Uczestniczyła w realizacji inwestycji oraz współpracowała z organami administracji samorządowej i rządowej w zakresie ochrony zabytków oraz obszarów objętych ochroną konserwatorską.
Poprzednio na stanowisku małopolskiego konserwatora zabytków zasiadał dr. inż. arch. Piotr Turkiewicz, który został odwołany ze stanowiska końcem grudnia ubiegłego roku przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. – Dostrzegam potrzebę analizy funkcjonowania tej jednostki i wdrożenia usprawnień prowadzonych tam postępowań uzasadniał decyzje o odwołaniu wojewoda małopolski.