„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Na lotnisku w Balicach w listopadzie ruch dziesięć razy mniejszy niż rok temu. Pracę może stracić blisko 150 osób

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

W listopadzie z usług krakowskiego lotniska skorzystało 60 015 pasażerów. To niespełna 10 proc. tego co w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Co z tego, że nie ma zakazu lotów, skoro pasażerowie nie kupują biletów na samoloty, a linie lotnicze same drastycznie ograniczyły siatkę połączeń. To może oznaczać zwolnienia w Krakow Airport, prace może stracić nawet kilkaset osób.

Jeszcze poprzednie miesiące dawały nadzieję, że ruch lotniczy nad krakowskim niebem jakoś przetrwa pandemię koronawirusa. Listopad przyniósł dramatyczny spadek liczby pasażerów korzystających z połączeń lotniczych. Z lotniska w Balicach wyleciało lub tu przyleciało zaledwie 60 tys. pasażerów. To dziesięć razy mniej niż rok temu o tej samej porze!

Spadek jest dramatyczny, bo przecież formalnie nie ma zakazu lotów. Tyle że nie przylatują do nas turyści zagraniczni, a i Małopolanie nie latają na wycieczki do innych krajów. Linie lotnicze same ograniczyły siatkę połączeń. Na popularnych trasach pozostały pojedyncze rejsy, niektóre trasy zostały w ogóle zawieszone.

Wprawdzie przewoźnicy zapowiedzieli, że w połowie grudnia przybędzie połączeń, ale wobec utrzymującego się zamknięcia hoteli i restauracji trudno będzie o nagły przypływ chęci do latania. Ruch pasażerski na Balicach może nieco wzrosnąć z powodu przylatujących do Krakowa i Małopolski na święta naszych rodaków z zagranicy.

Od początku 2020 roku na lotnisku w Balicach obsłużono 2 516 503 pasażerów. To o 5,18 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W skali roku ruch na krakowskim lotnisku spadł więc o dwie trzecie.

Jak informuje branżowy serwis pasazer.com w raporcie o stanie polskich lotnisk, Port Lotniczy w Krakowie planuje redukcję zatrudnienia na poziomie 20 proc. Obecnie w spółce zarządzającej Kraków Airport zatrudnionych jest 733 pracowników.

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, utrzymujący się kryzys w branży lotniczej, którego końca trudno przewidzieć, oszacowano w porozumieniu ze stroną społeczną, iż optymalizacja zatrudnienia w Kraków Airport do końca roku 2021 osiągnie poziom 20 proc. – powiedziała w rozmowie z portalem pasazer.com Natalia Vince, rzecznik prasowa Kraków Airport.

(GEG,ko)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca